Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rumunia: Nauczycielka zapłaci 10 tys. euro za dyskryminację Romki

0
Podziel się

Rumuńska nauczycielka, która nie chciała przyjąć do swojej klasy małej
Romki, została skazana na grzywnę w wysokości 10 tys. euro - poinformowały we wtorek źródła sądowe
w Krajowej, na południu Rumunii.

bEgkQFYR

Rumuńska nauczycielka, która nie chciała przyjąć do swojej klasy małej Romki, została skazana na grzywnę w wysokości 10 tys. euro - poinformowały we wtorek źródła sądowe w Krajowej, na południu Rumunii.

Sąd apelacyjny w Krajowej zobligował Lenutę Dabę "do zapłacenia 10 tysięcy euro, bądź równowartości w lejach", Pompiliu Ciurescu, ojcu 12-letniej obecnie Racheli.

Według mediów nauczycielka szkoły podstawowej w Voloiac, w południowo-zachodniej Rumunii, wielokrotnie odmawiała przyjęcia romskiej dziewczynki do swej klasie w 2007 roku. Daba odrzuciła oskarżenia o dyskryminację, zrzucając odpowiedzialność na utrudnienia administracyjne.

bEgkQFYT

Organizacja pozarządowa Romani Criss, która broni praw Romów, wyraziła zadowolenie z postanowienia sądu. "Decyzja sądu powinna być sygnałem dla wszystkich tych, którzy stosują dyskryminację i segregację w edukacji będącej podstawowym prawem człowieka" - powiedziała Monica Vasile z Romani Criss.

W Rumunii mieszka najwięcej Romów w Europie - 530 tysięcy według oficjalnego spisu, a 2,5 mln według organizacji pozarządowych. Rozbieżność ta wynika z faktu, że wielu Romów nie przyznaje się do swego pochodzenia, aby uniknąć dyskryminacji.

Wiele romskich dzieci w Rumunii nie chodzi do szkoły, bądź przedwcześnie ją opuszcza. Według raportu z 2008 roku 19 procent Romów w wielu 18-29 lat nie chodziło nigdy do szkoły. (PAP)

jo/ ap/

bEgkQFYZ

6302806

bEgkQFZu
euro
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)