Notowania

opozycja
09.11.2009 19:35

Rumunia: Negoita przedstawia nowy rząd; opozycja przeciwna

Liviu Negoita, desygnowany na premiera Rumunii, przedstawił w poniedziałek skład nowego rządu, mając nadzieję na zakończenie trwającego ponad miesiąc kryzysu politycznego, choć jest mała szansa, aby uzyskał on poparcie parlamentu przed wyborami prezydenckimi wyznaczonymi na 22 listopada.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Liviu Negoita, desygnowany na premiera Rumunii, przedstawił w poniedziałek skład nowego rządu, mając nadzieję na zakończenie trwającego ponad miesiąc kryzysu politycznego, choć jest mała szansa, aby uzyskał on poparcie parlamentu przed wyborami prezydenckimi wyznaczonymi na 22 listopada. *

Opozycja, dysponująca w parlamencie 65-procentową większością, odrzuciła w środę skład rządu zaproponowany przez Luciana Croitoru, desygnowanego przez prezydenta Traiana Basescu na premiera. Jednocześnie dała w poniedziałek do zrozumienia, że podobny los spotka Negoitę.

Partie opozycyjne mają swojego kandydata, burmistrza Sybina, Klausa Iohannisa, jednego z liderów małego ugrupowania reprezentującego mniejszość niemiecką.

Niestabilna sytuacja polityczna stała się powodem wstrzymania przekazania Rumunii w ubiegłym miesiącu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) kolejnej raty, w wysokości 1,5 mld euro, pożyczki na podtrzymanie pogrążonego także w kryzysie gospodarczym kraju. Rumuński rząd musi przekonać MFW, że jest w stanie zaproponować oszczędnościowy budżet, aby zmierzyć się z kryzysem.

"Rumunia potrzebuje rządu z pełnią władzy do negocjowania z przedstawicielami międzynarodowych instytucji finansowych. Musimy być wiarygodni" - powiedział dziennikarzom Negoita.

Rumuńska koalicja rządowa Partii Demokratyczno-Liberalnej (PD-L) i partii socjaldemokratycznej (PSD) Mircei Geoany partią rozpadła się 1 października. Dwa tygodnie później uchwalono wotum nieufności wobec centroprawicowego rządu Emila Boca, który jest liderem PD-L.

Listopadowe wybory prezydenckie będą jednym z najpoważniejszych głosowań w postkomunistycznej historii Rumunii. Prezydent Basescu ubiega się o drugą pięcioletnią kadencję. W wyborach zamierza też wziąć udział Geoana. (PAP)

jo/ mc/

5098523 arch.

Tagi: opozycja, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz