Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rumunia: Negoita wycofuje się, aby umożliwić rozmowy o rządzie

0
Podziel się

Liviu Negoita, desygnowany na początku listopada przez prezydenta
Traiana Basescu na premiera Rumunii, poinformował w środę o swej rezygnacji, by umożliwić
utworzenie większościowego rządu po reelekcji dotychczasowego szefa państwa.

bEgRWBqZ

Liviu Negoita, desygnowany na początku listopada przez prezydenta Traiana Basescu na premiera Rumunii, poinformował w środę o swej rezygnacji, by umożliwić utworzenie większościowego rządu po reelekcji dotychczasowego szefa państwa.

Basescu, który 6 grudnia minimalnie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich, ma w środę rozpocząć polityczne konsultacje z opozycją.

Niestabilna sytuacja polityczna powstała w Rumunii po rozpadzie 1 października koalicji rządowej Partii Demokratyczno-Liberalnej (PD-L) Basescu i partii socjaldemokratycznej (PSD). Desygnowani przez prezydenta Basescu kolejni premierzy nie znajdowali poparcia w parlamencie.

bEgRWBrb

Kryzys ten stał się powodem wstrzymania przekazania Rumunii w październiku przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) kolejnej raty, w wysokości 1,5 mld euro, pożyczki na podtrzymanie pogrążonego w kryzysie gospodarczym kraju. Nowy rumuński rząd musi przekonać MFW, że jest w stanie zaproponować oszczędnościowy budżet, aby zmierzyć się z kryzysem.

Negoita usiłował bezskutecznie utworzyć mniejszościowy gabinet, aby zastąpić odchodzącego centrystę Emila Boca, któremu parlament w październiku nie udzielił wotum zaufania.

Według analityków prezydent Basescu może do końca tygodnia wyznaczyć nowego premiera. (PAP)

jo/ ap/

bEgRWBrh

5424537

bEgRWBrC
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)