Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rumunia: Parlament odrzucił wotum nieufności wobec rządu

0
Podziel się

Rumuński centrowy rząd przetrwał w środę głosowanie nad wotum
nieufności. Wniosek złożyli socjaldemokraci i liberałowie, by odsunąć premiera Emila Boca, który z
powodu kryzysu przeprowadził cięcia wydatków publicznych i podwyższył podatki.

bEiLOttx

Rumuński centrowy rząd przetrwał w środę głosowanie nad wotum nieufności. Wniosek złożyli socjaldemokraci i liberałowie, by odsunąć premiera Emila Boca, który z powodu kryzysu przeprowadził cięcia wydatków publicznych i podwyższył podatki.

Za wotum głosowało 218 parlamentarzystów. Do jego uchwalenia potrzebnych było 236 głosów.

Środowe głosowanie pomoże Rumunii utrzymać wartą 20 mld euro pomoc z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), jednak - jak podkreśla agencja Reutera - premier Boc może mieć kłopoty z uchwaleniem kolejnych reform, dysponując jedynie wąską większością.

bEiLOttz

W ramach reform, potrzebnych by utrzymać międzynarodową pomoc dla dotkniętego przez recesję kraju, Boc zmniejszył pensje urzędników o 1/4 i podniósł podatek VAT o 5 pkt proc.

Był to drugi wniosek o wotum nieufności wobec rządu Boca w ciągu ostatnich 10 miesięcy. Udało mu się je odeprzeć, wprowadzając ścisłą dyscyplinę wśród posłów rządzącej koalicji.

Do obalenia rządu opozycja potrzebowała 236 głosów, a dysponowała łącznie 212 posłami. Liczyła, że w tajnym głosowaniu wotum poprze kilku deputowanych z koalicji rządzącej.

W środę w Bukareszcie przeciwko rządowym oszczędnościom protestowało 30 tys. ludzi

bEiLOttF

W stolicy Rumunii przebywają obecnie wysłannicy MFW, by przeanalizować pomoc udzielaną Rumunii. Warunkiem jej otrzymania jest zmniejszenie w tym roku deficytu budżetowego do 6,8 proc. PKB z 7,2 proc. w roku 2009.(PAP)

keb/ mc/

7583798, 7580872, arch.

bEiLOtua
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)