Notowania

rumunia
10.07.2012 13:05

Rumunia: Prezydent Basescu przekazał czasowo władzę rywalowi

Centroprawicowy prezydent Rumunii Traian Basescu czasowo przekazał władzę swojemu rywalowi, przewodniczącemu Senatu Crinowi Antonescu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Centroprawicowy prezydent Rumunii Traian Basescu (na zdjęciu) czasowo przekazał władzę swojemu rywalowi, przewodniczącemu Senatu Crinowi Antonescu. Dzień wcześniej Trybunał Konstytucyjny uprawomocnił decyzję parlamentu w sprawie zawieszenia szefa państwa.

Jak poinformowała kancelaria prezydenta, przekazanie władzy nastąpiło za zamkniętymi drzwiami. Nie wydano w tej sprawie żadnego oświadczenia.

Antonescu, należący do rządzącej centrolewicowej koalicji pod nazwą Unia Społeczno-Liberalna (USL), zajmował stanowisko szefa Senatu zaledwie od zeszłego wtorku. Tego dnia odwołano poprzedniego przewodniczącego Vasile Blagę, który jest członkiem ugrupowania bliskiego prezydentowi Basescu.

W piątek parlament Rumunii opowiedział się za wszczęciem procedury impeachmentu wobec Basescu. Szef państwa został zawieszony w obowiązkach na 30 dni. 29 lipca przeprowadzone zostanie referendum w sprawie odsunięcia go od władzy.

USL, która do władzy doszła w maju, oskarża Basescu o _ poważne naruszenie konstytucji _; twierdzi, że przypisywał sobie uprawnienia zarezerwowane dla premiera oraz popierał środki oszczędnościowe, które doprowadziły do _ zubożenia ludności _. W piątek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że Basescu naruszył część swych uprawnień, ale nie złamał konstytucji.

Czytaj więcej w Money.pl
Precedens w Rumunii. Prezydent zawieszony Traian Basescu miał przypisywać sobie uprawnienia zarezerwowane dla premiera oraz popierać środki oszczędnościowe, które doprowadziły do _ zubożenia ludności. _
Chcą odsunąć od władzy prezydenta. Za co? Procedurę wszczęcia impeachmentu postanowił wszcząć parlament. O losie głowy państwa zadecyduje społeczeństwo w referendum.
Rumuni wściekli na rząd. Czują się poniżeni Tysiące ludzi przemaszerowały dziś ulicami Bukaresztu, żądając dymisji prezydenta Traiana Basescu i gabinetu premiera Emila Boca.
Tagi: rumunia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz