Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rumunia: Sąd konstytucyjny oskarża premiera o atak na swą niezawisłość

0
Podziel się:

Trybunał Konstytucyjny Rumunii oświadczył we wtorek, że
premier Victor Ponta nastaje na jego niezawisłość i dlatego o sprawie zostały powiadomione
instytucje europejskie. Zaniepokojenie sytuacją wyraziła już komisarz UE ds. sprawiedliwości
Viviane Reding.

Trybunał Konstytucyjny Rumunii oświadczył we wtorek, że premier Victor Ponta nastaje na jego niezawisłość i dlatego o sprawie zostały powiadomione instytucje europejskie. Zaniepokojenie sytuacją wyraziła już komisarz UE ds. sprawiedliwości Viviane Reding.

"Wszystkie niedawne ataki równają się próbie obalenia Trybunału Konstytucyjnego w jego obecnym składzie" - zaznaczyli sędziowie w wydanym komunikacie.

W ubiegłym tygodniu Ponta pojechał na szczyt UE w Brukseli, choć Trybunał Konstytucyjny wcześniej orzekł, że prawo do reprezentowania kraju na tym spotkaniu ma również prezydent Traian Basescu; szef państwa zrezygnował z wyjazdu.

Premier powołał się w tej sprawie na zgodę, której udzielił mu parlament, gdzie większość ma jego ugrupowanie, Unia Społeczno-Liberalna (USL). Zakwestionował przy tym wiarygodność Trybunału i zarzucił mu, że jest kontrolowany przez Basescu. Posłowie USL oświadczyli niedawno, że mogą odwołać część dziewięcioosobowego składu sędziowskiego Trybunału Konstytucyjnego.

Po trzech sędziów Trybunału wybiera każda z dwóch izb parlamentu, a wybór pozostałych trzech leży w gestii prezydenta.

Przedstawiciele Trybunału zaapelowali we wtorkowym oświadczeniu "zarówno do parlamentu jak i prezydenta, by zapobiegli działaniom, które w sposób rażący naruszałyby konstytucję, standardy demokratyczne oraz literę prawa".

Zdaniem analityków plany USL zagrażają rozdziałowi władzy i praworządności państwa.

USL doszła do władzy w maju odsuwając reformatorski rząd, z którym Basescu był blisko związany. Trwająca od tego czasu walka o władzę między obozem prezydenckim i parlamentem sprzyjającym premierowi Poncie uniemożliwia podejmowanie ważnych decyzji i opóźnia istotne reformy, których od Rumunii wymaga Międzynarodowy Fundusz Walutowy w zamian za pomoc finansową - przypomina Reuters.

"W świetle tej niezwykle poważnej sytuacji (...) Trybunał powiadomił właściwe instytucje europejskie", w tym Komisję Wenecką, organ doradczy Rady Europy, oraz Konferencję Europejskich Sądów Konstytucyjnych - napisano w oświadczeniu.

Unijna komisarz ds. sprawiedliwości Viviane Reding wyraziła "głębokie zaniepokojenie niedawnymi atakami na niezawisłość Trybunału Konstytucyjnego Rumunii". "Sprawnie działający, niezależny system wymiaru sprawiedliwości to warunek konieczny do osiągnięcia wzajemnego zaufania w sektorze sądowniczym w Europie" - napisała Reding na Twitterze. (PAP)

akl/ ap/

11760086 11760989 arch.

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)