Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rusza budowa pomnika ofiar katastrofy w Smoleńsku

0
Podziel się

Powstanie on na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Rusza budowa pomnika ofiar katastrofy w Smoleńsku
(kprm.gov.pl)
bEhWOVDV

Pomnik powstanie na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Będzie to blok białego granitu, złamanego na dwie części i zagłębionego w ziemię, na tle ciemnej nawierzchni, w sąsiedztwie nagrobków z czarnego granitu.

Projekt pomnika ofiar katastrofy w Smoleńsku, wyłonionego w drodze konkursu zorganizowanego przez Urząd Miasta w Warszawie, przygotował artysta rzeźbiarz Marek Moderau.

Obelisk upamiętniający 96 ofiar katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem ma stanąć u wylotu Alei Profesorskiej.

bEhWOVDX

Część głównej białej bryły będzie umieszczona nad mogiłą, w której pochowane są spopielone szczątki 12 ofiar katastrofy. Na ścianach brył, które powstały w wyniku przełamania, umieszczono napis: _ Pamięci 96 ofiar katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem 10.04.2010 _ oraz listę ofiar.

Koszt realizacji budowy pomnika szacuje się na

2 mln zł.

Poszczególne nagrobki wchodzące w skład memoriału będą zrobione z czarnego granitu. Na każdym z 28 nagrobków - szczątki tylu ofiar smoleńskiej katastrofy pochowano we wspólnej kwaterze na wojskowych Powązkach - umieszczona będzie tablica z białego granitu.

Projekty pomnika upamiętniającego katastrofę z 10 kwietnia przygotowali, poza Markiem Moderau, artyści rzeźbiarze: Antonina Wysocka-Jończak, Dariusz Kowalski i Andrzej Sołyga. Prace oceniali: prezes Związku Polskich Artystów Plastyków Jacek Kucaba, naczelnik Wydziału Krajowego Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Adam Siwek oraz plastycy i miejscy architekci Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta w Warszawie.

bEhWOVEd
bEhWOVEy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)