Notowania

sąd
25.08.2011 08:07

Rusza proces w sprawie pożaru w Kamieniu Pomorskim

Dziś przed Sądem Okręgowym w Szczecinie rozpoczyna się proces dwojga urzędników z Kamienia Pomorskiego (Zachodniopomorskie) oskarżonych w sprawie tragicznego pożaru w tym mieście.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Dziś przed Sądem Okręgowym w Szczecinie rozpoczyna się proces dwojga urzędników z Kamienia Pomorskiego (Zachodniopomorskie) oskarżonych w sprawie tragicznego pożaru w tym mieście.

Urzędnicy oskarżeni są m.in. o niedopełnienie obowiązków, przez co nieumyślnie doprowadzili do pożaru. Grozi im od jednego roku do 10 lat więzienia.

Pożar wybuchł w hotelu socjalnym tuż po północy w poniedziałek wielkanocny w 2009 r. Ogień w szybkim tempie strawił cały budynek, w którym mieszkało blisko 80 osób. Uratowało się 54 mieszkańców budynku socjalnego, 20 z nich odniosło obrażenia. Pożar gasiło 129 strażaków. Akcja trwała ponad 20 godzin. Zginęło 23 mieszkańców budynku, w tym 13 dzieci. Był to jeden z najtragiczniejszych pożarów w powojennej historii Polski.

Po pożarze wszczęto śledztwo z artykułu Kodeksu karnego mówiącego o spowodowaniu pożaru zagrażającego życiu, zdrowiu lub mieniu w wielkich rozmiarach.

W grudniu ubiegłego roku do sądu trafił akt oskarżenia przeciwko dwojgu urzędnikom z Kamienia Pomorskiego. Prokurator oskarżył dyrektora Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Kamieniu Pomorskim Krzysztofa G. oraz zatrudnioną na stanowisku starszego inspektora do spraw administracyjno-budowlanych Barbarę K. m.in. o niedopełnienie szeregu obowiązków ciążących na nich w związku ze sprawowaniem w imieniu gminy zarządu nad budynkiem socjalnym. G. jako funkcjonariuszowi publicznemu zarzucono ponadto niedopełnienie obowiązków służbowych i działanie na szkodę interesu publicznego i prywatnego.

Według prokuratora w budynku nie było - wbrew obowiązującym przepisom - okresowych przeglądów i kontroli jego stanu technicznego, konstrukcji oraz znajdujących się wewnątrz instalacji. Nie było też dróg ewakuacyjnych.

Krzysztof G. i Barbara K. nie przyznali się do winy. G. złożył wyjaśnienia, natomiast K. odmówiła ich składania. Oskarżeni będą odpowiadać z wolnej stopy. Oboje nie stracili stanowisk.

Pożary w Polsce. Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t154092.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wieza;juz;runela;strazacy;ratuja;kosciol;w;warszawie,106,0,886890.html) Wieża już runęła, strażacy ratują kościół w Warszawie Płonie remontowana świątynia na Targówku. Ogień objął dach budynku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t97957.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pozar;w;lebie;plonie;osrodek;wypoczynkowy,57,0,866617.html) Pożar w Łebie. Płonie ośrodek wypoczynkowy Nie ma ofiar w ludziach, ale jeden ze strażaków biorących udział w akcji ratunkowej został ranny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/t86424.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/tragiczny;pozar;ludzie;skakali;z;okien,160,0,852640.html) Tragiczny pożar. Ludzie skakali z okien Pięć osób nie żyje a siedem zostało rannych w pożarze kamienicy w Świętochłowicach.
Tagi: sąd, kamień pomorski, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz