Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rusza program sprawdzający, czy młodzieży są sprzedawane papierosy

0
Podziel się:

Prawie 5 tys. razy spróbują kupić papierosy wyglądający na nieletnich
ankieterzy rozpoczynającej się w czwartek akcji antynikotynowego Programu STOP18! Jej celem jest
zbadanie, jak często sprzedawcy wyrobów tytoniowych legitymują młodo wyglądających klientów.

Prawie 5 tys. razy spróbują kupić papierosy wyglądający na nieletnich ankieterzy rozpoczynającej się w czwartek akcji antynikotynowego Programu STOP18! Jej celem jest zbadanie, jak często sprzedawcy wyrobów tytoniowych legitymują młodo wyglądających klientów.

Na czwartkowej konferencji, rozpoczynającej akcję, przedstawiciele programu STOP18 podali, że z ich badań wynika, iż jedynie 36 proc. sprzedawców odmawia sprzedaży tytoniu osobom wyglądającym na mniej niż 18 lat. Dlatego jednym z założeń akcji jest wprowadzenie gminnych rejestrów punktu sprzedaży oraz sankcji czasowego odebrania pozwolenia na handel wyrobami tytoniowymi.

W akcji uczestniczyć będą też straże miejskie. "Problem palenia jest traktowany w Polsce liberalnie" - powiedział PAP Bartłomiej Zieliński, wiceprefekt Krajowej Rady Komendantów Straży Miejskiej i Gminnych. Zwrócił uwagę, że np. osoba kupująca wyroby tytoniowe dla nieletnich nie jest narażona na żadną odpowiedzialność.

Za sprzedaż papierosów osobom poniżej 18 roku życia sprzedawcy grozi mandat lub kara grzywny do 5000 zł. Jednak jak wynika ze statystyk Programu STOP18, w latach 2007-2009 sądy rozpatrujące sprawy o sprzedaż wyrobów tytoniowych nieletnim orzekały zazwyczaj grzywny, średnio w wysokości 200 zł.

Program STOP18! prowadzony jest od 1998 roku, opiera się na partnerstwie organizacji i firm (m.in. firm tytoniowych oraz sieci dystrybucyjnych), by przeciwdziałać dostępowi nieletnich do wyrobów tytoniowych. Punktem kulminacyjnym programu jest co roku we wrześniu Ogólnopolski Dzień Odpowiedzialnej Sprzedaży Wyrobów Tytoniowych.(PAP)

amc/ mon/ wkr/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)