Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rusza trzecia edycja programu Top 500 dla młodych naukowców

0
Podziel się:

160 młodych naukowców weźmie w tym roku udział w szkoleniach na najlepszych
światowych uczelniach z komercjalizacji wyników badań naukowych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa
Wyższego ogłosiło w czwartek nabór do trzeciej edycji programu Top 500 Innovators.

160 młodych naukowców weźmie w tym roku udział w szkoleniach na najlepszych światowych uczelniach z komercjalizacji wyników badań naukowych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło w czwartek nabór do trzeciej edycji programu Top 500 Innovators.

W ramach obecnej edycji "Top 500 Innovators Science - Management - Commercialization" w dwumiesięcznym programie stażowo-szkoleniowym - wiosną oraz zimą tego roku - udział weźmie w sumie 160 osób. Zgłoszenia trwają do 5 lutego.

"Dzięki uczestnictwu w programie, młodzi, zdolni naukowcy mają szansę nie tylko na rozwój i realizację własnych innowacyjnych projektów, ale przede wszystkim na wniesienie nowej jakości do polskiej nauki. Inspirują i, w oparciu o zdobyte w najlepszych światowych uczelniach doświadczenia, pokazują innym, jak można skutecznie łączyć świat nauki i biznesu" - podkreśla minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka.

W przesłanym PAP komunikacie resort nauki przypomina, że pod koniec ubiegłego roku w ramach rządowego programu Top 500 na jednych z najlepszych uczelni na świecie - Stanford University i University of California, Berkeley - przedsiębiorczości uczyło się 80 młodych naukowców i pracowników centrów transferu technologii. Ich pobyt obejmował dwumiesięczne staże na uczelniach, spotkania z ekspertami z odnoszących światowe sukcesy firm czy instytucji.

W trakcie warsztatów, seminariów i wykładów prowadzonych przez światowej klasy ekspertów z doświadczeniem w sektorach nauki i biznesu, uczestnicy programu poznawali zasady myślenia projektowego, kultury prototypowania, ewaluacji technologii, własności intelektualnej, pozyskiwaniu finansowania zewnętrznego i komercjalizacji wyników badań.

Efekty programu Top 500 są już widoczne. Jak wymieniono w komunikacie MNiSW, w marcu 2012 roku ruszyła inicjatywa Boomerang, czyli seria transmitowanych online ogólnopolskich spotkań z ludźmi nauki i biznesu. Z kolei w styczniu tego roku absolwenci dotychczasowych edycji powołali Stowarzyszenie TOP 500 Innovators. Będzie się ono zajmowało m.in. promocją postaw innowacyjnych, przedsiębiorczości akademickiej i propagowało komercjalizacji badań naukowych.

Część uczestników programu z powodzeniem rozwija już swoje start-upy oraz spółki typu spin-out. Innowacyjne projekty absolwentów Top 500 realizowane są w całej Polsce, m.in. w Krakowie, Łodzi, Toruniu i Oleśnicy. Na Uniwersytecie Śląskim działa np. spin-out "n lab", którego celem jest komercjalizacja działalności laboratorium, m.in. poprzez świadczenie usług mikrotomograficznych.

Z kolei w Poznaniu projektami związanymi z tworzeniem oprogramowania bioinformatycznego i analizą danych biologicznych zajmuje się start-up Vita in Silica, a we Wrocławiu BizGate Aviation komercjalizuje innowacyjne rozwiązania dla lotnictwa.

"Top 500 Innovators - Science, Management, Commercialization" to największy rządowy program wspierania współpracy nauki z gospodarką, zarządzania badaniami naukowymi i komercjalizacji wyników badań. Budżet programu sięga 30 milionów złotych. Od 2011 do końca 2015 roku w programie wziąć ma w sumie udział aż 500 polskich naukowców i pracowników centrów transferu technologii na staże i szkolenia zagraniczne do ośrodków naukowych i badawczych z czołówki rankingu szanghajskiego.(PAP)

lt/ agt/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)