Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ruszają polskie przesłuchania do "I, Culture Orchestra"

0
Podziel się

Na Akademii im. Karola Szymanowskiego w Katowicach rozpoczną się we wtorek
polskie przesłuchania do "I, Culture Orchestra" - orkiestry, którą stworzą młodzi muzycy z Polski
oraz m.in. Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu i Gruzji.

bEhUXAWd

Na Akademii im. Karola Szymanowskiego w Katowicach rozpoczną się we wtorek polskie przesłuchania do "I, Culture Orchestra" - orkiestry, którą stworzą młodzi muzycy z Polski oraz m.in. Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu i Gruzji.

"+I, Culture Orchestra+ to unikatowe i nowatorskie przedsięwzięcie Instytutu Adama Mickiewicza - jeden z najważniejszych projektów programu kulturalnego polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Po przesłuchaniach w Armenii, Azerbejdżanie, Gruzji oraz na Białorusi i Ukrainie młodzi polscy muzycy mają szanse wziąć udział w tym unikatowym projekcie i zagrać jesienią 2011 w najlepszych salach koncertowych Europy: Berliner Philharmonie, Palais des Beaux-Arts w Brukseli, Royal Festival Hall w Londynie oraz Teatro Real w Madrycie" - poinformowała PAP w poniedziałek rzeczniczka Instytutu Adama Mickiewicza Magdalena Mich.

Orkiestrę stworzą młodzi muzycy z Polski i krajów położonych na wschód od Unii Europejskiej: Ukrainy, Białorusi oraz m.in. Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanu i Gruzji.

bEhUXAWf

"Poprzez stworzenie wielonarodowego zespołu orkiestrowego, składającego się w dużej mierze z muzyków spoza granicy Schengen, Polska chce podkreślić znaczenie wschodnich i zachodnich wpływów na tożsamość kulturową Europy" - oceniła Mich.

Muzycy orkiestry są wyłaniani w drodze przesłuchań. Przesłuchania młodych muzyków są już prawie zakończone, pozostała tylko Mołdawia i Polska.

Polskie przesłuchania w Katowicach potrwają od 1 do 3 marca. 19 i 20 marca przesłuchania odbędą się we Wrocławiu (Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego); 21, 22 marca 2011 w Poznaniu (Zespół Szkół Muzycznych); 24,25 marca w Gdańsku (Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki); 26, 27 marca - w Warszawie (Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina).

"I, Culture Orchestra" wzorowana jest na zespołach muzycznych typu Orkiestra Młodzieżowa Unii Europejskiej i West-Eastern Divan Orchestra. Do pracy z orkiestrą będzie zaangażowany międzynarodowy skład wykładowców, od lat specjalizujących się w edukacji orkiestrowej, występujący z takimi orkiestrami jak London Symphony Orchestra czy London Philharmonia Orchestra.

bEhUXAWl

W ramach oprawy kulturalnej polskiej prezydencji "I, Culture Orchestra" odbędzie tournee po najsłynniejszych salach koncertowych Europy: Berliner Philharmonie (2 listopada 2011), Palais des Beaux-Arts w Brukseli (4 listopada), Royal Festival Hall w Londynie (6 listopada) oraz Teatro Real w Madrycie (8 listopada). Planowane są koncerty w Filharmoniach Narodowych Warszawy, Mińska i Kijowa. (PAP)

agz/ ls/

bEhUXAWG
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)