Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ruszają wykłady z cyklu "Akademicki Poznań"

0
Podziel się:

Wykładami dwóch naukowców: amerykańskiego genetyka polskiego pochodzenia dr
Piotra Chomczyńskiego i neurofizjologa prof. Philipa Gardinera z Kanady - rozpoczyna się w środę w
Poznaniu kolejna edycja wykładów z cyklu "Akademicki Poznań".

Wykładami dwóch naukowców: amerykańskiego genetyka polskiego pochodzenia dr Piotra Chomczyńskiego i neurofizjologa prof. Philipa Gardinera z Kanady - rozpoczyna się w środę w Poznaniu kolejna edycja wykładów z cyklu "Akademicki Poznań".

"Najlepszym przykładem do naśladowania są zawsze autorytety, a w Poznaniu spotkać można najwybitniejszych przedstawicieli światowej nauki i sztuki osobiście w ramach realizowanego od 2008 roku +Akademicki Poznań+" - powiedział PAP Rafał Łopka z Urzędu Miasta Poznania.

Piotr Chomczyński wygłosi wykład na temat genetyki: "Kto rządzi: geny nami, czy my genami?", a prof. Philip Gardiner - specjalista w dziedzinie neurofizjologii wysiłku fizycznego - opowie na poznańskiej AWF o "Odpowiedzi układu nerwowego na zwiększoną i zmniejszoną aktywność ruchową".

Realizacja projektu ma wspomóc budowę markę Poznania jako miasta, w którym można zdobywać wiedzę na najwyższym poziomie, doskonalić swoje umiejętności i poszerzać horyzonty.

"Na wykłady realizowane w ramach +Akademickiego Poznania+ przychodzą nie tylko studenci i pracownicy naukowi uczelni, ale również mieszkańcy, którzy chcą poznać poglądy wielkich autorytetów ze świata nauki, gospodarki, polityki i sztuki" - powiedział Łopka.

Od października 2008 r. Poznań dofinansował wykłady otwarte kilkudziesięciu wybitnych wykładowców, w tym prof. Wangari Maathai - laureatki Pokojowej Nagrody Nobla, prof. Roberta H. Grubbsa - laureata Nagrody Nobla z chemii i Zbigniewa Rybczyńskiego - laureata Oscara za film "Tango".

W 2010 roku miasto planuje dofinansowanie kilkudziesięciu wykładów uczonych z całego świata na poznańskich uczelniach i w ośrodkach naukowych.

Wiedzą z poznaniakami dzielić się będzie kilkudziesięciu ekspertów z zakresu m.in. ekologii, geologii, biotechnologii, radiobiologii, biologii molekularnej, informatyki kwantowej, optometrii, położnictwa, ekonomii i zarządzania, a także filozofii, archeologii, grafiki, czy lutnictwa artystycznego.

Jednym z wykładowców będzie prof. Robert Mundell, laureat Nagrody Nobla w 1999 r. w dziedzinie ekonomii. Prof. Mundell będzie głównym gościem XVII Międzynarodowej Konferencji "Global Finance Conference 2010" organizowanej w czerwcu na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.

Z kolei na UAM trwają uzgodnienia terminu przyjazdu prof. Alberta Ferta, laureata Nagrody Nobla z fizyki w 2007 r.

Łącznie w 2010 roku Poznań chce zorganizować około 50 wykładów. W budżecie miasta przeznaczono na ten cel 200 tys. złotych.(PAP)

kpr/ ls/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)