Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ruszył nabór do projektu "Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej"

0
Podziel się:

Pomoc bibliotekom lokalnym w stworzeniu sieci, której celem będzie
ratowanie lokalnych zasobów dziedzictwa historycznego, m.in. relacji świadków, zdjęć, zapisów
osobistych, oferuje projekt "Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej" (CATL) realizowany przez Ośrodek
KARTA.

Pomoc bibliotekom lokalnym w stworzeniu sieci, której celem będzie ratowanie lokalnych zasobów dziedzictwa historycznego, m.in. relacji świadków, zdjęć, zapisów osobistych, oferuje projekt "Cyfrowe Archiwa Tradycji Lokalnej" (CATL) realizowany przez Ośrodek KARTA.

"O udział w projekcie CATL może ubiegać się każda Biblioteka Wiodąca i Partnerska zakwalifikowana do I rundy Programu Rozwoju Bibliotek, która stworzyła swój plan rozwoju biblioteki i umieściła go w Wirtualnym Segregatorze na stronie www.biblioteki.org. Biblioteki mogą się zgłaszać on-line wypełniając formularz w Wirtualnym Segregatorze na stronie www.biblioteki.org. Bibliotekarz może pomóc lokalnej społeczności ocalać jej przeszłość, zrozumieć ją, docenić i podzielić się nią z innymi" - mówi Alicja Wancerz-Gluza, koordynator projektu CATL i członek Zarządu Fundacji Ośrodka KARTA, która realizuje projekt CATL w ramach Programu Rozwoju Bibliotek.

Aby wziąć udział w projekcie wystarczy: przygotować plan rozwoju biblioteki i zamieścić go w Wirtualnym Segregatorze na portalu www.biblioteki.org w zakładce "Plan rozwoju biblioteki"; w zakładce "Organizacje Pozarządowe Bibliotekom" w Wirtualnym Segregatorze wskazać stopień zainteresowania ofertą Ośrodka KARTA w skali od 1 do 3 zaznaczając odpowiednie pole i naciskając przycisk "wyślij", akceptujący preferencje dotyczące ofert oraz wypełnić formularz zgłoszeniowy w Wirtualnym Segregatorze nie później niż do 20 października br.

Szczegółowy opis projektu znajduje się na portalu www.biblioteki.org oraz na blogu www.blog.archiwa.org. Ponadto Ośrodek KARTA przesyła informacje o projekcie drogą mailową do wszystkich uczestników PRB. Projekt CATL stanowi jedną z dodatkowych ofert organizacji pozarządowych dla bibliotek uczestniczących w Programie Rozwoju Bibliotek. Bibliotekarze mogą skorzystać nieodpłatnie z usług różnych organizacji i w ten sposób wzbogacić ofertę swoich bibliotek.

Fundacja Ośrodka KARTA proponuje również pomoc w tworzeniu w bibliotekach społecznych archiwów historii lokalnej. Oznacza to pozyskiwanie i gromadzenie źródłowych materiałów, takich jak: dzienniki, pamiętniki, listy, kroniki, zdjęcia, dokumenty osobiste, nagrane relacje świadków historii i wiele innych, dotyczących historii społeczności i regionu - aktywne ocalanie pamięci. Zbiory te będą digitalizowane oraz udostępniane - także za pomocą specjalnych stron internetowych.

Pięcioletni Program Rozwoju Bibliotek, zainaugurowany w 2009 roku, ma pomóc lokalnym bibliotekom przekształcić się w aktywne ośrodki życia lokalnego. Program skierowany jest do bibliotek publicznych we wszystkich gminach wiejskich i małych miastach do 20 tys. mieszkańców. Jego budżet to 100 mln zł. Większość środków pochodzi od Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, której partnerem jest Fundacja Billa i Melindy Gates.(PAP)

akn/ abe/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)