Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ruszył polsko-niemiecki projekt służący ochronie Doliny Dolnej Odry

0
Podziel się:

Blisko 3,5 mln euro strony polska i niemiecka przeznaczą do 2013 r. na
projekt ochrony Doliny Dolnej Odry (Zachodniopomorskie) - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka
Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Szczecinie Agata Suchta.

Blisko 3,5 mln euro strony polska i niemiecka przeznaczą do 2013 r. na projekt ochrony Doliny Dolnej Odry (Zachodniopomorskie) - poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Szczecinie Agata Suchta.

Ruszyła realizacja projektu pn. "Harmonizacja i optymalizacja zarządzania siedliskami i ostojami NATURA 2000 w transgranicznym obszarze przyrodniczym Doliny Dolnej Odry". Partnerami projektu są Park Narodowy Doliny Dolnej Odry w Criewen (Niemcy) oraz RDOŚ.

Jak dodała Suchta, strona polska poniesie ok. 1,1 mln euro kosztów, natomiast niemiecka - jako lider projektu - wniesie ok. 2,35 mln euro. Pieniądze te zostaną przeznaczone na działania ekologiczne w obszarze przyrodniczym Doliny Dolnej Odry zarówno po stronie polskiej i niemieckiej - powiedziała rzeczniczka.

Dzięki tym funduszom powstaną m.in.: system informacji turystycznej, punkty obserwacyjne i ścieżki dydaktyczne. W Centrum Parku Narodowego w Criewen oraz w obecnej siedzibie RDOŚ w Gryfinie powstaną nowe wystawy poświęcone przyrodzie. Zespół pałacowy w Criewen odzyska dawny wygląd. Pieniądze trafią też na wspólne polsko-niemieckie badania nad gatunkami chronionymi i siedliskami, oraz na rozwój tych populacji i siedlisk zwierzęcych w Dolinie Dolnej Odry.

Projekt ma być dofinansowany w 85 proc. ze środków UE.

Dolina Dolnej Odry to park krajobrazowy położony na niemieckim i polskim brzegu Odry na długości ok. 60 km. Jest ostoją dla wielu gatunków zwierząt. Oprócz rzadkich i chronionych gatunków ptaków jak bielik, bocian czarny czy wodniczka, można tu zobaczyć przede wszystkim rzadko spotykanego bobra. Żyjący tu zwierzęcy świata to także ponad 40 gatunków ryb i 50 gatunków ssaków. (PAP)

epr/ mki/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)