Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ruszył portal dla kobiet z rakiem narządów płciowych

0
Podziel się

We wrześniu rozpoczął działanie portal internetowy - www.jestemprzytobie.pl
- którego celem jest wspieranie w walce z chorobą kobiet, które cierpią na raka narządów płciowych.

bEiNXoJh

We wrześniu rozpoczął działanie portal internetowy - www.jestemprzytobie.pl - którego celem jest wspieranie w walce z chorobą kobiet, które cierpią na raka narządów płciowych.

Na portalu można zadać pytania ekspertom, by rozwiać wątpliwości na temat objawów choroby czy sposobu terapii, przeczytać porady psychologów i lekarzy oraz prawdziwe historie pacjentek leczonych z powodu raka narządów płciowych.

"Jest to miejsce, gdzie zamieszczane są wiarygodne informacje i treści sprawdzone pod względem merytorycznym, dotyczące profilaktyki, diagnostyki i leczenia nowotworów narządów rodnych u kobiet. Chodzi nam o to, żeby dzięki temu portalowi kobiety miały kompendium wiedzy o chorobie, bo żeby z nią walczyć, trzeba mieć sporą wiedzę. Drugi nasz cel, to wsparcie psychologiczne, które jest kluczowe w tej walce" - wyjaśniła Elżbieta Więckowska, szefowa Fundacji "Różowa Konwalia" im. prof. Jana Zielińskiego.

bEiNXoJj

Jest to jedna z czterech organizacji pozarządowych współtworzących program "Jestem przy Tobie", w ramach którego działa portal. Trzy pozostałe to: Fundacja MSD dla Zdrowia Kobiet, Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Onkologicznych i Ogólnopolska Organizacja Na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy "Kwiat Kobiecości".

Rocznie nowotwory złośliwe narządów płciowych diagnozuje się u ponad 12 tys. kobiet. Dla wszystkich jest to początkowo katastrofa, ale wcale nie musi tak być - podkreślają autorki programu.

"Każda kobieta w takiej sytuacji powinna uzyskać konkretne wsparcie, praktyczne wskazówki, porady tak, żeby rozumiała swoją chorobę, czekający ją proces leczenia i była jego aktywnym i świadomym uczestnikiem" - uważa Małgorzata Stelmach z Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet.

Niestety, pacjentki te często w samotności znoszą swoje cierpienie i strach, unikają rozmów na ten temat, bo się wstydzą, czują się pozbawione własnej wartości, kobiecości.

bEiNXoJp

Właśnie po to, żeby nie zostawiać ich samym sobie, wesprzeć w procesie leczenia, odpowiadać na pytania, pomagać i motywować do walki z chorobą, żeby udowodnić, że warto żyć i nawet po takim doświadczeniu można się życiem cieszyć, utworzono program "Jestem przy Tobie".

Ma on również służyć rodzinie i przyjaciołom pacjentek, którzy chcą i mają siłę działać, ale często nie wiedzą, jak być podporą i jak zmotywować chorą do walki z rakiem.

Oprócz portalu, w realizacji programu ma pomóc edukacja pielęgniarek w zakresie wsparcia psychicznego kobiet cierpiących z powodu nowotworów narządów płciowych i leczonych na oddziałach ginekologicznych oraz w przyszpitalnych poradniach ginekologicznych. (PAP)

jjj/ agt/

bEiNXoJK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)