Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ruszył projekt Kobiety 50+ wzmacniający starsze pracownice

0
Podziel się:

Wykorzystanie praktycznych umiejętności pracujących w handlu kobiet po 50.
roku życia to cel projektu Kobiety 50+. Według jego organizatorów panie stanowią ok. 70 proc.
wszystkich pracujących w spożywczym handlu detalicznym.

Wykorzystanie praktycznych umiejętności pracujących w handlu kobiet po 50. roku życia to cel projektu Kobiety 50+. Według jego organizatorów panie stanowią ok. 70 proc. wszystkich pracujących w spożywczym handlu detalicznym.

Projekt został zorganizowany przez Stowarzyszenie Nasza Inicjatywa we współpracy m.in. z Polską Izbą Handlu. W ramach projektu organizowane mają być szkolenia dla kobiet w wieku 50+, które później, w relacji trenersko-mentorskiej mogłyby przekazywać wiele umiejętności wchodzącym na rynek pracy młodszym pracownikom. Ma to zachęcać pracodawców do inwestowania w kadry.

Jak tłumaczyła koordynatorka merytoryczna projektu dr Beata Bucholt z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, wyzwaniem jest utrzymanie kobiet po 50 roku życia dłużej na rynku pracy. Podkreśliła, że kobiety w tym wieku pracujące obecnie w handlu mają wiele cennych umiejętności, np. sumienność, zaangażowanie, pozytywne podejście do klienta, umiejętności rozmowy i doradzania. Tymi umiejętnościami mogą dzielić się z młodszymi kolegami.

Dodała, że kobiety zatrudnione w handlu często nie wierzą, że mają umiejętności, którymi warto się podzielić. Dlatego, dzięki specjalnym szkoleniom, starsze pracownice mogłyby wzmocnić swoje kompetencje lub nabyć nowe umiejętności.

Jak przekonywał ekspert projektu Paweł Radomski, pracownicy po 50. roku życia stanowią 40 proc. zatrudnionych w handlu detalicznym. Zatem inwestując w nich, wspieramy najliczniejszą grupę pracowników. Dodatkowo, projekt wzmacnia integrację międzypokoleniową w firmie i wpływa na dobrą atmosferę w pracy, a to z kolei zmniejsza rotację pracowników, co przekłada się na wymierne zyski.

Ekspert wyliczył, że nakłady na projekt w pierwszym roku realizacji zwracają się w wysokości 106 proc. (co oznacza, że zwrócą się w niespełna rok), a w kolejnych latach - w 130 proc.

Dyrektor Generalny Polskiej Izby Handlu Maciej Ptaszyński dodał, że projekt jest potrzebny, m.in. ze względu na zmieniającą się strukturę demograficzną społeczeństwa. Dodał, że nie niesie za sobą żadnego ryzyka finansowego dla firmy, a może przynieść zyski i przedsiębiorcom, i pracownikom.

Projekt skierowany jest do małych i średnich przedsiębiorstw handlowych działających na terenie województwa mazowieckiego, zatrudniających kobiety powyżej 50 lat. (PAP)

akw/ abr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)