Notowania

wiadomości
26.08.2013 10:32

Ruszył przetarg na przebudowę kolejowego dworca głównego w Toruniu

Przetarg na gruntowną przebudowę i modernizację głównego dworca kolejowego ogłosiły władze Torunia. Inwestycja zostanie w większości sfinansowana z pieniędzy unijnych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Przetarg na gruntowną przebudowę i modernizację głównego dworca kolejowego ogłosiły władze Torunia. Inwestycja zostanie w większości sfinansowana z pieniędzy unijnych.

"Inwestycja będzie realizowana w ramach projektu +Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT-City+. Celem jest przywrócenie dworcowi dawnej świetności, zmiana układu funkcjonalno-przestrzennego i poprawa jakości podróżowania" - poinformowała Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.

Jak podkreślają przedstawiciele toruńskiego magistratu, przedsięwzięcie będzie w 61 proc. dofinansowane ze środków Unii Europejskiej.

"Po rewitalizacji dworzec ma zyskać nowe oblicze, m.in. w hallu głównym zajdą spore zmiany, kasy biletowe zostaną przesunięte w stronę obecnej poczekalni, a ta przeniesiona bliżej obecnych pomieszczeń restauracji. W hallu znajdzie się także miejsce pod funkcje komercyjne" - dodała rzeczniczka.

Do głównego budynku dworca będzie się można dostać przejściem podziemnym, które zostanie poszerzone i przedłużone, tak by powstało wejście od strony dzielnicy Pogórz. W podziemiach będą się także mieścić niewielkie sklepiki i punkty usługowe.

Do hallu będą prowadzić ruchome schody i winda dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przebudowane zostaną wejścia na perony, które zostaną zadaszone i wyposażone w tzw. azyle, czyli przeszkolone pomieszczenia, w których podróżni będą mogli czekać na pociąg.

Na terenie dworca działał będzie hot spot, znajdą się przewijaki dla niemowląt i powstanie system dynamicznej informacji pasażerskiej. Dodatkowym ułatwieniem dla podróżnych będzie nowa, zintegrowana pętla komunikacji miejskiej z parkingiem, na którym podróżny będzie mógł zostawić auto i dalej jechać pociągiem.

Wyłoniony w przetargu wykonawca na wykonanie całości inwestycji będzie miał 92 tygodnie. (PAP)

olz/ mki/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz