Notowania

finał
09.01.2011 10:29

Ruszył XIX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

# Dochodzą informacje i wypowiedzi z inauguracji XIX Finału WOŚP w Chorzowie #

Podziel się
Dodaj komentarz

# Dochodzą informacje i wypowiedzi z inauguracji XIX Finału WOŚP w Chorzowie #

09.01. Zabrze/Chorzów (PAP) - 120 tys. wolontariuszy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczęło w niedzielę doroczną zbiórkę pieniędzy na rzecz chorych dzieci. W tym roku Finał WOŚP rozpoczął się na Śląsku - w Zabrzu i Chorzowie.

W ramach XIX Finału WOŚP zbierane są pieniądze przede wszystkim na sprzęt do diagnozowania i leczenia dzieci z chorobami nerek i układ moczowego. Na potrzeby nefrologii Orkiestra grała już 11 lat temu. W ubiegłym roku zebrano natomiast ponad 42,8 mln zł na rzecz dzieci z chorobami onkologicznymi.

Oficjalnie tegoroczny Finał ruszył 320 m pod ziemią - w zabytkowej kopalni "Guido" w Zabrzu, z której wyrobisk wyjechał na powierzchnię pomysłodawca Orkiestry, Jurek Owsiak. Górniczy szyb, w którym jechał, można symbolicznie licytować na jednej z blisko 28 tys. aukcji na rzecz WOŚP. Do niedzielnego poranka ze wszystkich toczących się aukcji uzyskano już ponad 1,1 mln zł, a w sumie Orkiestra zebrała ponad 2,1 mln zł.

Przedmiotem licytacji jest też "szola" - górnicza winda - element scenografii XIX Finału Orkiestry w Chorzowie. Owsiak wyszedł z niej, by w chorzowskim parku kultury i wypoczynku rozpocząć wielki plenerowy koncert - jeden z ponad 800, jakie zaplanowano w niedzielę w całej Polsce. Wystąpi w nich ok. 1,3 tys. artystów.

"W takim dniu jak dziś jesteśmy razem, jesteśmy wspólnotą jako Polacy. Nie dzielimy się, ale jesteśmy razem" - mówił Owsiak, inaugurując XIX Finał w towarzystwie m.in. prezydentów 14 miast Metropolii Silesia. Był też szef Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który na licytację wystawił dwudniową wycieczkę do europarlamentu. Zwycięzca zwiedzi go na osobiste zaproszenie Buzka, który podkreślił, że choć w tym roku WOŚP gra także w Brukseli, on sam wolał być dziś w swoim rodzinnym Chorzowie. "Wszystkie dobrego, Siema!" - zachęcał do licytowania Buzek.

W ramach tegorocznego Finału, oprócz licznych koncertów, odbędą się też inne imprezy i happeningi. Dla wspierających zbiórkę przygotowano 30 mln naklejek - czerwonych serduszek. Choć jest ich tak wiele - jak mówi Owsiak - zawsze ich brakuje.

Owsiak zdecydował się rozpocząć tegoroczny Finał WOŚP w kopalni, bo - jak tłumaczy - to symbol Śląska oraz miejsce, które na pewno zapadnie widzom w pamięć. "Muszą to być nietypowe miejsca. Próbowaliśmy zrobić to rok temu, ale wtedy prezydent Katowic nie do końca uważał, że kopalnia jest symbolem Śląska. Dla mnie będzie nim do końca mojego życia. Szukamy takich miejsc, które widzowie zapamiętają, tak jak zapamiętali, że byliśmy na Helu, czy przelecieliśmy F-16" - powiedział Owsiak.

Twórca WOŚP przymierzał się do zainaugurowania Finału w czynnej kopalni w Knurowie, ale nie było to możliwe ze względów technicznych. "Kopalnia Guido okazała się do tego idealna, polecam ją wszystkim żeby zwiedzać; jestem tym miejscem oczarowany, zrobiło na mnie zrobiło ogromne wrażenie. Takiego miejsca szukaliśmy" - ocenił Owsiak. W kopalni dyrygent WOŚP odebrał "Hanysa" - statuetkę, którą wyróżnił go śląski kabaret "Rak".

"Wydaje mi się, że nawet jeżeli śląskie marzenia są momentami z dala od kopalń, są przyszłościowe, to właśnie kopalnia jest solą tej ziemi i warto to pokazać" - dodał Owsiak, który z zabrzańskiej kopalni przeniósł się do parku w Chorzowie, gdzie na jego sygnał zagrało 14 orkiestr dętych z miast Śląska i Zagłębia, oficjalnie rozpoczynając XIX Finał WOŚP.

Przed południem z lotniska w Pyrzowicach Owsiak odleci do Warszawy, gdzie w studiu telewizyjnym poprowadzi dalszą część Finału. Do stolicy ekipa WOŚP poleci OrkiestroLOTem - specjalnym czarterem PLL LOT. W Warszawie finałowy koncert WOŚP rozpocznie się o 14 przed Pałacem Kultury i Nauki. O 20 wieczorem w całej Polsce zabłyśnie tradycyjne "Światełko do Nieba".

W całej Polsce działa 1,5 tys. sztabów WOŚP, która jak co roku gra także za granicą m.in. w polskiej bazie wojskowej w Afganistanie, a także w Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Francji, Belgii, Austrii, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Kanadzie, Niemczech, USA, Islandii, Szwecji oraz w polskiej stacji antarktycznej "Arctowski".

Po raz piąty w dniu Finału WOŚP odbywa się bieg "Policz się z Cukrzycą" - happening, który ma pokazać solidarność Polaków z osobami chorymi na cukrzycę i uświadomić producentom żywności, jak ważne jest umieszczanie informacji dla diabetyków na opakowaniach produktów spożywczych. W tym roku bieg odbywa się także w kilku miastach poza stolicą - pierwszy ruszył rano w Chorzowie, a Owsiak był jego honorowym starterem; wystartowali m.in. śląscy samorządowcy.

"To wspaniała rzecz. Bieganie jest teraz w Polsce niezwykle popularne; to utrzymywanie dobrej formy. W Polsce jest dwa miliony ludzi chorych na cukrzycę, którzy o tym nie wiedzą. Walczmy z tym - w zdrowym ciele zdrowy duch" - mówił Owsiak.

Od kilku tygodni trwają już aukcje internetowe na rzecz WOŚP. Jest ich w sumie ok. 28 tys., a wylicytować na nich można m.in. rejs okrętem podwodnym, lot balonem, narty z autografem Justyny Kowalczyk, bilet dla dwóch osób na mecz otwarcia ME2012, wagonik z węglem, 17,5-kilogramowy oscypek i wiele przedmiotów podarowanych przez znane osoby. Podczas zeszłorocznego Finału dzięki internetowym aukcjom zebrano ponad 3,5 mln zł. W niedzielę rano wartość tegorocznych licytacji przekraczała już 1,1 mln zł.

Licytowanych będzie również dwieście złotych serduszek. W ubiegłym roku najdroższe serduszko z numerem 1 zostało zlicytowane za rekordową sumę 1 mln 110 tys. zł. WOŚP można wesprzeć także wysyłając SMS o treści SERCE pod numer 75 565 (koszt 6,15 brutto) oraz dzwoniąc na linię TP 0704 407 401 (koszt 4,99 brutto).

Obsługą finansową Finału WOŚP po raz dwunasty zajmuje się bank Pekao S.A. Jego prezes Alicja Kornasiewicz zadeklarowała w Chorzowie, że bank przekaże na rzecz Orkiestry 1 mln zł. Pieniądze dla WOŚP zbierają też pracownicy banku, a fundacja charytatywna podwoi zebraną przez nich kwotę. Bank wystawił też na aukcję dwa bilety na finał piłkarskiej Ligi Mistrzów w Londynie w maju tego roku.

Pierwszy Finał WOŚP miał miejsce w 1993 r., zbierano wtedy środki dla oddziału kardiochirurgii dziecięcej Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Dotychczas Orkiestra kupiła ok. 22 tys. nowoczesnych urządzeń medycznych do szpitali, za blisko 110 mln USD. Statystycznie każdego dnia do polskiego szpitala trafiają cztery urządzenia kupione przez WOŚP. Fundacja prowadzi pięć ogólnopolskich nowoczesnych programów medycznych i jeden edukacyjny.(PAP)

mab/ akw/ jbr/

Tagi: finał, wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz