Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ruszyła IV edycja programu "Mam Haka na Raka"

0
Podziel się

IV edycję programu dla młodzieży "Mam Haka na Raka" dotyczącą raka płuca
zainaugurowała wtorkowa konferencja prasowa w Ministerstwie Zdrowia. Organizatorzy mają nadzieję,
że kreatywne podejście młodzieży pozwoli skuteczniej wykrywać i leczyć tę chorobę.

bEhQgQmt

IV edycję programu dla młodzieży "Mam Haka na Raka" dotyczącą raka płuca zainaugurowała wtorkowa konferencja prasowa w Ministerstwie Zdrowia. Organizatorzy mają nadzieję, że kreatywne podejście młodzieży pozwoli skuteczniej wykrywać i leczyć tę chorobę.

Konferencja nieprzypadkowo odbyła się w listopadzie - na całym świecie miesiąc ten jest obchodzony, jako Miesiąc Świadomości Raka Płuca. Rak płuca to najczęstsza przyczyna zgonów wśród chorób nowotworowych - co roku odnotowuje się w naszym kraju około 24 000 zachorowań i ponad 20 000 zgonów.

Jak mówił prof. Tadeusz Orłowski, prezes Polskiej Grupy Raka Płuca, walka z tym nowotworem polega przede wszystkim na walce z paleniem - ponad 90 procent chorych to palacze. "W XIX wieku rak płuc był rzadkością. Dopiero palenie papierosów sprawiło, że stał się najbardziej niebezpiecznym z nowotworów. Coraz większa popularność tego nałogu wśród młodych kobiet sprawiła, że rak płuca wyprzedził w ostatnich latach raka piersi pod względem liczby zgonów" - mówił profesor.

bEhQgQmv

Ograniczanie palenia jest tym ważniejsze, że raka płuca bardzo trudno wykryć we wczesnej fazie, gdy szanse wyleczenia dzięki operacji sięgają 60-70 proc. W przypadku guzków o średnicy do 2 centymetrów operacja może dać nawet 95 proc. szans na wyleczenie. Kiedy już pojawią się takie objawy jak przewlekłe zakażenia, trwający tygodniami kaszel czy krwioplucie, może być za późno na operację - a chemioterapia wciąż jest mało skuteczna. Tymczasem każda przewlekła infekcja dróg oddechowych powinna być wskazaniem do wykonania zdjęcia rentgenowskiego klatki piersiowej - przyczyną może być, bowiem uciśnięcie oskrzela przez guz.

Niestety, świadomość pacjentów i niektórych lekarzy jest nadal niska - są powiaty, z których nie trafia na operację żaden pacjent - wszyscy mają zaawansowanego raka. Celem najnowszej edycji programu "Mam Haka na Raka" jest zaangażowanie młodzieży w działania społeczne, które mogą przynieść zmianę.

Program skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Pierwszy etap rozpoczyna rejestracja zespołów, która potrwa do 10. grudnia. By stać się uczestnikiem, należy na stronie www.mamhakanaraka.pl zgłosić zespół składający się z 3-5 uczniów oraz nauczyciela. Uczniowie za pomocą strony internetowej zapoznają się z podstawowymi faktami na temat chorób nowotworowych, po czym w oparciu o własne plany przystępują do organizacji akcji prozdrowotnych wśród lokalnych społeczności.

Do udziału w Warsztacie Kreatywnym zapraszanych jest sto najlepszych zespołów. Podczas jednodniowego spotkania uczniowie są szkoleni przez ekspertów reklamy i marketingu. Na podstawie zdobytej wiedzy młodzież przez kilka kolejnych tygodni przygotowuje własny projekt. Spośród nadesłanych prac wyłaniana jest najlepsza propozycja - w oparciu o nią powstaje profesjonalna kampania społeczna promująca profilaktykę nowotworową.

bEhQgQmB

Werdykt jury zostanie ogłoszony podczas uroczystej Gali Finałowej w Warszawie. Zwieńczeniem każdej edycji jest ogólnopolska emisja wyprodukowanej kampanii- przy czym zarówno media publiczne, jak i komercyjne nieodpłatnie udostępniają czas antenowy i powierzchnię reklamową.

Zalety programu i jego misję w zakresie profilaktyki nowotworowej pokreślił wiceminister zdrowia Marek Twardowski, który w zeszłym roku odebrał od młodzieży wyróżnienie "Honorowego Hakowicza".

Organizatorem programu "Mam Haka na Raka" jest Polska Unia Onkologii, której celem statutowym jest zmniejszenie śmiertelności na nowotwory poprzez wczesną profilaktykę. Pierwsze trzy edycje poświęcone były rakowi piersi, rakowi szyjki macicy oraz rakowi prostaty.

Od początku partnerem strategicznym programu jest firma GlaxoSmithKline, a wśród wspierających go instytucji i organizacji są między innymi Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Polskie Towarzystwo Urologiczne, Polska Grupa Raka Płuca i Stowarzyszenie Walki z Rakiem Płuca. W czwartej edycji do współpracy zaproszono także marszałków wszystkich województw oraz kuratoria oświaty z całej Polski.

bEhQgQmC

Szczegóły można znaleźć na stronie www. mamhakanaraka.pl

Paweł Wernicki (PAP)

pmw/ krf/

bEhQgQmW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)