Notowania

rumunia
23.10.2009 15:52

Ruszyła kampania prezydencka w Rumunii

W wyborach, zaplanowanych na 22 listopada, wystartuje ośmiu kandydatów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ec.europa.eu)

*W wyborach, których pierwsza tura odbędzie się 22 listopada, wystartuje ośmiu kandydatów. Tylu do tej pory zarejestrowała Centralna Komisja Wyborcza. Termin rejestracji wygasa dziś o północy. *
O wyniku wyborów najprawdopodobniej rozstrzygnie druga tura, przewidziana na 6 grudnia. Według sondaży, obecny prezydent Traian Basescu (na zdjęciu), kandydat rządzącej Partii Demokratyczno-Liberalnej (PD-L) zmierzy się w niej ze stojącym na czele opozycyjnej Partii Socjaldemokratycznej (PSD) przewodniczącym Senatu Mirceą Danem Geoaną, który w latach 2000-2004 był ministrem spraw zagranicznych.

*Rumuńska koalicja rządowa *PD-L i PSD rozpadła się 1 października. Dwa tygodnie później uchwalono wotum nieufności wobec centroprawicowego rządu Emila Boca.
Po upadku rządu prezydent Basescu wyznaczył na premiera Luciana Croitoru, doradcę w banku centralnym. Trzy partie opozycyjne - socjaldemokraci, Partia Narodowo-Liberalna i Demokratyczny Związek Węgrów w Rumunii - zażądały wycofania nominacji i wysunęły jako kandydata na premiera Klausa Iohannisa, burmistrza Sybina i jednego z liderów małej partii reprezentującej mniejszość niemiecką. Stronnictwa te wspólnie dysponują 65-procentową większością w parlamencie.

    * [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
    * [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: rumunia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz