Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rybicki zapowiada zmiany w Regulaminie Sejmu

0
Podziel się

Szef Komisji Etyki Poselskiej Sławomir Rybicki (PO) zapowiada prace nad
zmianami w Regulaminie Sejmu, które miałyby umożliwić komisji szybszą reakcję na nieetyczne
zachowania posłów.

bEieeArp

Szef Komisji Etyki Poselskiej Sławomir Rybicki (PO) zapowiada prace nad zmianami w Regulaminie Sejmu, które miałyby umożliwić komisji szybszą reakcję na nieetyczne zachowania posłów.

"Należy zwiększyć szybkość reakcji Sejmu, komisji etyki na nieetyczne zachowania posłów. Być może sposób informowania o karach dla posłów powinien być bardziej doniosły" - mówił szef komisji etyki. Nie chciał przesądzać, czy zmiana dotyczyć będzie katalogu kar dla posłów.

Obecnie posła, który złamał zasady etyki poselskiej, komisja może ukarać zwróceniem uwagi, upomnieniem lub naganą.

bEieeArr

Rybicki poprosił o wspólne spotkanie komisji etyki z komisją regulaminową, by powołać podkomisję, która miałaby zająć się w ekspresowym tempie pracą nad zmianą regulaminu. Dalszy tryb prac zostanie zaproponowany przez marszałka Sejmu w piątek na posiedzeniu Konwentu Seniorów.

W ocenie przewodniczącego komisji etyki, zmiany w Regulaminie Sejmu powinny być przyjęte "jak najszybciej, dla dobra samej Izby".

Marszałek Grzegorz Schetyna w środę rano pozytywnie ocenił zapowiedź propozycji zmian w regulaminie.

Komisja etyki zajmie się też projektem uchwały, która - jak mówił Rybicki - odnosić będzie się do obecnej sytuacji politycznej i "do stopnia napięcia w języku debaty publicznej". "Propozycję uchwały przedłożyłem komisji etyki, która obecnie pracuje nad tekstem" - dodał.

bEieeArx

Swój projekt uchwały związanej z zabójstwem w biurze PiS w Łodzi przedstawił także szef klubu PSL Stanisław Żelichowski wraz z szefami kół poselskich SdPl i Stronnictwa Demokratycznego - Markiem Borowskim i Bogdanem Lisem.

"Sejm zdecydowanie i jednoznacznie potępia zamach na pracowników biura parlamentarnego PiS w Łodzi(...). Ta zbrodnia, wywołana emocjami politycznej natury, musi stanowić dla wszystkich polityków ważne ostrzeżenie. Nie jest obojętne, w jaki sposób prowadzimy debatę publiczną" - czytamy w projekcie uchwały, zaprezentowanym przez polityków w środę na konferencji prasowej w Sejmie. (PAP)

ajg/ par/ bk/

bEieeArS
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)