Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ryty polskich świętych w ujęciu Stefana Mrożewskiego

0
Podziel się:

Sylwetki ponad 40 "świętych, błogosławionych i świątobliwych polskich" w
ujęciu artysty Stefana Mrożewskiego przybliży w niedzielę Muzeum Narodowe w Kielcach. Prelekcja na
ten temat będzie połączona z wystawą klocków drzeworytniczych autora cyklu rycin.

Sylwetki ponad 40 "świętych, błogosławionych i świątobliwych polskich" w ujęciu artysty Stefana Mrożewskiego przybliży w niedzielę Muzeum Narodowe w Kielcach. Prelekcja na ten temat będzie połączona z wystawą klocków drzeworytniczych autora cyklu rycin.

Wzorowane na dawnych obrazach i rycinach grafiki Stefana Mrożewskiego (1894-1975)zawarte w tece "Święci, błogosławieni i świątobliwi polscy" powstały w latach 1963-1964 w Kalifornii, w liczbie ponad 40. Autor tworzył je prawdopodobnie z myślą o rodakach na obczyźnie, inspirowany m.in. polskimi przygotowaniami do obchodów milenium chrztu i 1000-lecia państwowości nad Wisłą.

Pierwszy egzemplarz teki - z portretem Jana XXIII - miała wręczyć papieżowi pielgrzymka profesorów z Orchard Lake. Niestety artysta ukończył prace nad całością akurat w dniu śmierci tego papieża; tekę podarowano więc następcy, Pawłowi VI. "Ryciny przedstawiają czczone przez Kościół postaci - od średniowiecznych patronów kraju - św. Wojciecha i św. Stanisława, aż po św. Maksymiliana Kolbe" - poinformował PAP kierownik Działu Rycin w kieleckim muzeum, Marian Gucwa.

Podczas prelekcji z cyklu "Niedziela w Muzeum" zaprezentuje on wizerunki świętych, błogosławionych i świątobliwych polskich na drzeworytniczych klockach, znajdujących się na prezentowanej od 23 marca do 27 czerwca wystawie, poświęconej warsztatowi artysty Stefana Mrożewskiego. Ekspozycja pozwala prześledzić cały proces powstawania dzieła, w rzadkiej, wymagającej niezwykłego kunsztu, technice drzeworytu sztorcowego.

"Odbitki z cyklu +Święci, błogosławieni i świątobliwi polscy+ są rozproszone, mogą się znajdować w wielu miejscach. Na wystawie +Czarodziej rylca+, zorganizowanej w 2004 roku przez Bibliotekę Narodową w Warszawie w 110. rocznicę urodzin Mrożewskiego, eksponowano jedynie odbitkę bł. Szymona z Lipnicy" - powiedział kielecki muzealnik.

Pokazane na kieleckiej wystawie eksponaty - 50 grafik o różnej tematyce oraz 180 klocków i komplet narzędzi drzeworytniczych - pochodzą z kolekcji muzeum; to jeden z największych w Polsce zbiorów grafik i matryc dzieł Mrożewskiego.

Stefan Mrożewski (ur. w Częstochowie, zm. w USA) był drzeworytnikiem, malarzem i ceramikiem. Ukończył Państwową Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu, potem Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie i Szkołę Sztuk Pięknych w Warszawie. W 1925 r. wyjechał do Paryża, następnie mieszkał w Belgii, Holandii, we Włoszech i w Anglii. Czas II wojny światowej spędził na Kielecczyźnie, korzystając m.in. z gościny kolekcjonera Ludwika Wiktora Kielbassa. Po wojnie artysta osiadł w Stanach Zjednoczonych.

Mrożewski był członkiem warszawskiej grupy "Ryt". Dał się poznać m.in. ze znakomitych ilustracji do mickiewiczowskich "Ballad i romansów" oraz wielu dzieł literatury światowej, w tym "Boskiej komedii" i "Don Kichota". Stworzył też cykl ilustracji do antologii współczesnej poezji religijnej "Madonna poetów".(PAP)

mch/ hes/ dym/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)