Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd baskijski odpowiada ETA: Skończył się czas rozejmów

0
Podziel się:

Na ogłoszone w niedzielę przez organizację baskijskich separatystów ETA
zawieszenie broni autonomiczny rząd Kraju Basków odpowiedział, że "skończył się już czas rozejmów".

Na ogłoszone w niedzielę przez organizację baskijskich separatystów ETA zawieszenie broni autonomiczny rząd Kraju Basków odpowiedział, że "skończył się już czas rozejmów".

Komunikat o zawieszeniu broni, jedenastym ogłoszonym przez ETA od 1981 roku, jest "niewystarczający, niejasny i pokrętny", ponieważ nie zapowiada definitywnego porzucenia walki zbrojnej - oświadczył szef regionalnego resortu spraw wewnętrznych Rodolfo Ares.

Komunikat, który został rozpowszechniony za pośrednictwem BBC i ukazującego się w języku baskijskim dziennika "Gara", nie wyjaśnia, czy tym razem chodzi ETA o tymczasowy, czy definitywny rozejm.

Minister Ares podkreślił na specjalnej konferencji prasowej w Bilbao, na której przedstawił stanowisko rządu regionalnego, że siły bezpieczeństwa "nie zawiesiły broni".

Rząd Hiszpanii, jak podały w Madrycie źródła MSW, analizuje obecnie komunikat ETA.

Premier Jose Luis Rodriguez Zapatero, wypowiadając się 30 lipca na temat ETA oświadczył, że "ma ona przed sobą tylko jedną drogę: złożyć broń, nie oczekując niczego w zamian".

Organizacja ETA (Euskadi Ta Askatasuna - Kraj Basków i Wolność) powstała w drugiej połowie lat 50. XX wieku. Największe nasilenie jej akcji zbrojnych przypada na okres do połowy lat 70., kiedy Hiszpanią rządził Francisco Franco.

Najsłynniejszym zamachem dokonanym przez ETA było wysadzenie w powietrze w 1973 roku samochodu admirała Carrero Blanco w 1973 roku, którego Franco wyznaczyło na swego następcę.

Separatystom z ETA przypisuje się odpowiedzialność za śmierć 825 ludzi.

W wyniku transformacji demokratycznej w Hiszpanii Kraj Basków uzyskał szeroką autonomię. Powołano nawet odrębną baskijską policję. Nastąpił stopniowy spadek poparcia społeczeństwa baskijskiego dla ETA, a współdziałanie sił bezpieczeństwa Hiszpanii oraz Francji i Portugalii, gdzie ETA miała swoje kryjówki, doprowadziło w ciągu ostatnich kilku lat do aresztowania większości członków jej kierownictwa.

Od 2007 roku uwięziono ponad 400 członków ETA. Jak informuje hiszpańskie MSW, coraz więcej spośród przebywających w więzieniach deklaruje ostatnio, że postanowili zerwać swe związki z organizacją.

Ostatniego zamachu ETA dokonała 30 lipca 2009 roku na Majorce. Zginęło w nim dwóch funkcjonariuszy Guardia Civil, hiszpańskiej policji zmilitaryzowanej. (PAP)

ik/ ap/

6997934 6996997 6996620 6999395

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)