Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd chce nowelizacji ustawy o europejskich radach zakładowych

0
Podziel się:

Pracownicy wspólnotowych firm mają skuteczniej korzystać z prawa do
informowania i konsultowania z nimi najważniejszych decyzji - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd
projekt nowelizacji ustawy o europejskich radach zakładowych.

Pracownicy wspólnotowych firm mają skuteczniej korzystać z prawa do informowania i konsultowania z nimi najważniejszych decyzji - zakłada przyjęty we wtorek przez rząd projekt nowelizacji ustawy o europejskich radach zakładowych.

Nowelizacja ma dostosować polskie prawo do przepisów unijnej dyrektywy 2009/38/WE, dotyczącej ustanowienia europejskiej rady zakładowej oraz trybu informowania pracowników i konsultowania się z nimi w przedsiębiorstwach lub w grupach przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym.

Europejskie rady zakładowe są forum konsultacyjno-informacyjne w przedsiębiorstwach o zasięgu wspólnotowym. Ich działalność ma na celu wzmacnianie dialogu między pracownikami a pracodawcą.

Jak poinformowało we wtorek w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, do ustawy mają być wprowadzone przepisy, dzięki którym pracownicy wspólnotowych firm będą skuteczniej korzystać z prawa do informowania i konsultowania z nimi najważniejszych decyzji. "Wskazano, że europejska rada zakładowa będzie uprawniona do informacji i konsultacji ograniczonych jedynie do spraw ponadnarodowych. W jej składzie ma być odpowiednia reprezentacja pracowników. Zarząd centralny przedsiębiorstwa o zasięgu wspólnotowym będzie odpowiedzialny za poinformowanie i skonsultowanie z europejską radą zakładową planowanej decyzji prowadzącej do znaczących zmian w organizacji pracy lub umowach o pracę" - poinformował CIR.

Zgodnie z unijnymi przepisami, przedsiębiorstwo o zasięgu wspólnotowym to firma zatrudniająca co najmniej tysiąc pracowników w państwach członkowskich oraz co najmniej 150 pracowników w każdym z przynajmniej dwóch państw członkowskich.

Natomiast grupa przedsiębiorstw o zasięgu wspólnotowym to grupa przedsiębiorstw, która zatrudnia co najmniej tysiąc pracowników w państwach członkowskich, obejmuje przynajmniej dwa przedsiębiorstwa w różnych państwach członkowskich oraz co najmniej jedno z tych przedsiębiorstw zatrudnia co najmniej 150 pracowników w jednym państwie członkowskim, a co najmniej jedno inne przedsiębiorstwo zatrudnia co najmniej 150 pracowników w innym państwie członkowskim. (PAP)

her/ je/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)