Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd chce wprowadzić tzw. ochronę uzupełniającą dla niektórych cudzoziemców

0
Podziel się:

Cudzoziemcy, którzy nie spełniają warunków
do otrzymania statusu uchodźcy, ale w przypadku powrotu do kraju
mogą być narażeni na karę śmierci, tortury lub nieludzkie
traktowanie otrzymają tzw. ochronę uzupełniającą - przewiduje
rządowy projekt nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom
ochrony na terytorium RP.

Cudzoziemcy, którzy nie spełniają warunków do otrzymania statusu uchodźcy, ale w przypadku powrotu do kraju mogą być narażeni na karę śmierci, tortury lub nieludzkie traktowanie otrzymają tzw. ochronę uzupełniającą - przewiduje rządowy projekt nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium RP.

Projekt ten rząd przyjął we wtorek. Zgodnie z nim - jak podaje Centrum Informacyjne Rządu - każdy wniosek cudzoziemca o udzielenie ochrony będzie traktowany jak wniosek o nadanie statusu uchodźcy. Jeżeli okaże się, że cudzoziemiec nie spełnia warunków do otrzymania statusu uchodźcy, może otrzymać ochronę uzupełniającą bądź zgodę na pobyt tolerowany.

Osoby, które otrzymają ochronę uzupełniającą, będą miały prawo do świadczeń rodzinnych i do pomocy społecznej. Jeżeli będą przebywać na terytorium Polski nieprzerwanie przez 7 lat, będą mogły otrzymać zgodę na osiedlenie się.

W projekcie przewidziano także, że wśród danych o cudzoziemcu, które mogą być przetwarzane, będzie też wizerunek twarzy. Ma to ułatwić właściwą identyfikację.

Według projektu możliwe będzie wydanie odmiennych decyzji w sprawie cudzoziemca i jego najbliższych. Dotychczas jeżeli odmówiono statusu uchodźcy składającemu wniosek, to decyzja obejmowała także członków jego rodziny. Projekt przewiduje, że możliwe będzie wydanie dwu różnych decyzji.

Doprecyzowano także sytuację prawną dziecka, które zostało urodzone po wszczęciu postępowania o nadanie rodzicowi statusu uchodźcy.

Małoletni bez opieki, ubiegający się o status uchodźcy, będą umieszczani wyłącznie w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, a nie jak dotąd w ośrodku dla cudzoziemców pod kontrolą wyznaczonego opiekuna. Przewidziano też szczególny tryb postępowania wobec cudzoziemców, którzy w kraju pochodzenia byli poddawani przemocy albo są osobami niepełnosprawnymi.(PAP)

dom/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)