Notowania

wiadomości
29.01.2013 16:38

Rząd: firmy nie będą musiały archiwizować Monitora Sądowego i Gospodarczego

Firmy nie będą musiały przechowywać egzemplarzy Monitora Sądowego i Gospodarczego, w których publikowane są ogłoszenia i obwieszczenia ich dotyczące - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Podziel się
Dodaj komentarz

Firmy nie będą musiały przechowywać egzemplarzy Monitora Sądowego i Gospodarczego, w których publikowane są ogłoszenia i obwieszczenia ich dotyczące - przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego.

"Jedna z ważniejszych zmian zakłada likwidację obowiązku przechowywania przez przedsiębiorców egzemplarzy Monitora Sądowego i Gospodarczego, w których publikowane są ogłoszenia i obwieszczenia ich dotyczące. Utrzymywanie tego obowiązku jest bezzasadne, ponieważ obecnie możliwy jest powszechny i nieskomplikowany dostęp online do treści ogłoszeń zamieszczonych w tym dzienniku urzędowym" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów.

CIR wskazało, że od 1 lipca 2012 r. wszystkie numery monitora, w tym również archiwalne, są dostępne w formie elektronicznej na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, które zaproponowało nowelizację przepisów.

W komunikacie dodano, że w projekcie doprecyzowany zostanie przepis upoważniający ministra sprawiedliwości do określenia - w drodze rozporządzenia - organizacji, sposobu wydawania i rozpowszechniania Monitora Sądowego i Gospodarczego, podstawy ustalania ceny jego numerów oraz wysokości opłat za zamieszczenie w nim ogłoszenia lub obwieszczenia.

"Minister sprawiedliwości, regulując te zagadnienia, będzie brał pod uwagę pokrycie kosztów rzeczowych i osobowych zamieszczenia, ogłoszenia i wydawania tego dziennika urzędowego, z uwzględnieniem potrzeby szybkiej publikacji i zapewnienia powszechnego dostępu do informacji w nim zawartych" - wyjaśniono w komunikacie.

"Ponadto, w związku z tym, że aktualnie przedsiębiorcy wpisywani są do Krajowego Rejestru Sądowego, konieczna jest także zmiana redakcyjna w ustawie. Nowy przepis ma stanowić, że w Monitorze Sądowym i Gospodarczym będą ogłaszane wszystkie wpisy do Krajowego Rejestru Sądowego, chyba że ustawa stanowi inaczej. Obecne przepisy mówią o wpisach do rejestru handlowego" - dodano.

Według CIR proponowane zmiany oznaczają dostosowanie ustawy o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego do wymogów konstytucji i aktualnego stanu prawnego.(PAP)

mmu/ pad/ mow/

Tagi: wiadomości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz