Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd i Episkopat m.in. o Komisji Majątkowej

0
Podziel się:

Zmiana zasad działania Komisji Majątkowej, zapłodnienie in vitro, ustawa
medialna, polityka prorodzinna, a także rozporządzenie o kierowaniu ruchu drogowym podczas
procesji, pielgrzymek i konduktów pogrzebowych - to niektóre tematy czwartkowego posiedzenia
Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

Zmiana zasad działania Komisji Majątkowej, zapłodnienie in vitro, ustawa medialna, polityka prorodzinna, a także rozporządzenie o kierowaniu ruchu drogowym podczas procesji, pielgrzymek i konduktów pogrzebowych - to niektóre tematy czwartkowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu.

O szczegółach posiedzenia poinformowano w piątek we wspólnym komunikacie prasowym.

Strona rządowa i strona kościelna dokonały weryfikacji zasad działania Komisji Majątkowej, która zajmuje się zwrotem bezprawnie znacjonalizowanych w PRL dóbr kościelnych.

Najważniejsze zmiany to: uczestnictwo w postępowaniu o zwrot nieruchomości wojewody, na którego terenie się ona znajduje, wyceny nieruchomości budzące wątpliwości będą przekazywane przez Komisję Majątkową stosownym organizacjom rzeczoznawców majątkowych, a wykaz wniosków pozostałych do rozpatrzenia zostanie zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej MSWiA.

"Podpisana została deklaracja, która ma zapewnić rzetelne i sprawne funkcjonowanie Komisji oraz pełną przejrzystość podejmowanych przez nią decyzji" - głosi komunikat.

Podczas spotkania poruszono też kwestię ustawy medialnej, nad którą pace zakończył właśnie parlament. "Strona kościelna pozytywnie odniosła się do przyjętego przez Sejm zapisu w tzw. ustawie medialnej dotyczącego wspierania chrześcijańskiego systemu wartości i umacniania rodziny" - napisano w komunikacie. Stwierdza on także, że zarówno rząd, jak i biskupi zgadzają się "co do potrzeby istnienia wiarygodnych i rzetelnych mediów publicznych jako niezbędnego elementu kształtowania postaw społeczeństwa obywatelskiego".

Strona kościelna zaapelowała o zwołanie w tej sprawie medialnego "okrągłego stołu" o charakterze ponadpartyjnym z uwzględnieniem autorytetów społecznych, naukowych i z kręgów środowisk twórczych.

Wicepremier Grzegorz Schetyna poinformował, że powstało kilka poselskich propozycji projektów ustawy w sprawie stosowania metody in vitro. "Prace parlamentarne rozpoczną się w ciągu najbliższych miesięcy. Strona kościelna przypomniała o konieczności uregulowania prawnego sfery bioetycznej i zaapelowała o uwzględnienie w tej regulacji troski o życie i godność człowieka" - głosi komunikat.

Biskupi postulowali ponadto zmiany w rozporządzeniu dotyczącym kierowania ruchem drogowym podczas przemarszu procesji, pielgrzymek i konduktów pogrzebowych. "Rząd już podjął działania, które zminimalizują koszty, czas oraz wydłużą ważność szkoleń dla osób odpowiedzialnych za utrzymanie porządku podczas tych przemarszów. Priorytetem pozostaje zapewnienie bezpieczeństwa pieszym uczestnikom ruchu drogowego" - stwierdza komunikat.

Podczas spotkania poruszono też kwestie związane z realizacją deklaracji nt. polityki prorodzinnej podpisanej na posiedzeniu Komisji Wspólnej jesienią ubiegłego roku. Biskupi podkreślali "konieczność osłony finansowej dla najuboższej grupy społecznej, jaką stanowią rodziny wielodzietne - zwłaszcza w dobie kryzysu".

Rząd przedstawił zaś stan prac zespołu Trójstronnej Komisji ds. Społeczno-Gospodarczych w sprawie świadczeń rodzinnych na 2009 r. Poinformował też o pracach nad projektem ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat 3, nowym programie dożywiana dzieci, projekcie ustawy o pieczy zastępczej. Uzgodniono, że w najbliższym czasie nastąpi wznowienie spotkań w sprawie realizacji zadań zawartych we wspomnianej deklaracji nt. polityki rodzinnej.

Komunikat głosi ponadto, że rząd "przyjął do wiadomości postulaty strony kościelnej dotyczące nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych a także zabezpieczeniu wkładu własnego przy realizacji projektów unijnych". Strona kościelna postulowała także kontynuowanie dialogu w sprawie statusu cmentarzy wyznaniowych. (PAP)

js/ itm/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)