Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd kontynuuje posiedzenie w sprawie budżetu i zmian w OFE

0
Podziel się:

Rada Ministrów w piątek po godz. 12 kontynuuje posiedzenie, na którym
zajmuje się projektem ustawy budżetowej na rok 2014 oraz rekomendacjami dotyczącymi zmian w
systemie emerytalnym.

bEsgJySt

Rada Ministrów w piątek po godz. 12 kontynuuje posiedzenie, na którym zajmuje się projektem ustawy budżetowej na rok 2014 oraz rekomendacjami dotyczącymi zmian w systemie emerytalnym.

Rada Ministrów nie zakończyła w czwartek obrad, dlatego - jak poinformował PAP rzecznik rządu Paweł Graś - posiedzenie jest kontynuowane w piątek.

Graś poinformował też, że w piątek odbędzie się konferencja prasowa, pierwotnie planowana po czwartkowym posiedzeniu.

bEsgJySv

Rząd rozpoczął posiedzenie ws. przyszłorocznego budżetu w czwartek przed godz. 15. Zgodnie z przyjętymi w czerwcu przez rząd założeniami do projektu budżetu na 2014 r., wzrost PKB sięgnie w przyszłym roku 2,5 proc., a inflacja średnioroczna wyniesie 2,4 proc. Zdaniem ekonomistów, z którymi rozmawiała PAP, prognozy MF są niemal zgodne z przewidywaniami rynku.

Pod koniec sierpnia wicepremier, minister finansów Jacek Rostowski poinformował, że założenia do budżetu na 2014 r. mogą się zmienić, ale nie będą to duże zmiany.

Zgodnie z przyjętym przez rząd w połowie maja Wieloletnim Planem Finansowym Państwa 2013-2016, dochody budżetu państwa w przyszłym roku wyniosą 288,7 mld zł, a wydatki 343,7 mld zł (20 proc. PKB). Oznacza to, że deficyt budżetowy mógłby sięgnąć 55 mld zł. Resort finansów zastrzegł jednak, że deficyt przedstawiony w dokumencie stanowi maksymalny jego pułap, co nie znaczy, że deficyt budżetu, zaprezentowany w ustawie budżetowej na dany rok, będzie w takiej wysokości.

Rada Ministrów zajmuje się także rządowym rekomendacjom zmian w systemie emerytalnym. Przedstawili je w środę premier Donald Tusk wraz z wicepremierem, ministrem finansów Jackiem Rostowskim oraz szefem resortu pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Ich zdaniem zmiany spowodują obniżenie długu publicznego, który w znacznej mierze jest generowany przez system Otwartych Funduszy Emerytalnych, przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa emerytur.

bEsgJySB

Zaproponowano, aby część obligacyjna OFE została przekazana do ZUS. Środki te trafiłyby na subkonta w ZUS, gdzie byłyby waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Ponadto zgodnie z propozycjami rządu obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE. Do części akcyjnej OFE wpływałaby składka w wysokości 2,92 proc. (PAP)

mrr/ par/ jra/

bEsgJySW
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)