Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd kontynuuje posiedzenie ws. ustaw z pakietu zdrowotnego

0
Podziel się:

Rząd na rozpoczętym w czwartek po godz. 13 posiedzeniu kontynuuje prace nad
ustawami z pakietu zdrowotnego: projektem dotyczącym zasad przekształcania szpitali w spółki oraz
projektem o refundacji leków.

*Rząd na rozpoczętym w czwartek po godz. 13 posiedzeniu kontynuuje prace nad ustawami z pakietu zdrowotnego: projektem dotyczącym zasad przekształcania szpitali w spółki oraz projektem o refundacji leków. *

Projektami ustaw z pakietu zdrowotnego rząd zajmował się już we wtorek. Przyjął wówczas sześć projektów oraz założenia do kolejnego.

W porządku obrad czwartkowego posiedzenia rządu znajdują się dwa projekty ustaw zdrowotnych: o działalności leczniczej, a także o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

W projekcie ustawy o działalności leczniczej zostało uregulowane funkcjonowanie placówek służby zdrowia. Przewiduje on, że chociaż nie będzie obligatoryjnego przekształcenia szpitali w spółki, to samorządy, które tego nie uczynią, będą musiały przejąć długi lecznic. Te, które zdecydują się na przekształcenie, otrzymają pomoc finansową z budżetu państwa.

Ujemny wynik finansowy szpitala, który nie jest spółką, samorząd będzie musiał pokryć w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą musiały zmienić formę organizacyjno-prawną szpitala (przekształcenie w spółkę kapitałową, jednostkę budżetową, samorządowy zakład budżetowy albo instytucję gospodarki budżetowej).

Ustawa uniemożliwia tworzenie nowych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, z wyjątkiem przypadku powstania nowego zakładu w drodze połączenia co najmniej dwóch innych. Oznacza to, że nowo powstałe szpitale będą musiały być spółkami.

Z kolei w projekcie ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, zapisano, że leki finansowane ze środków publicznych będą miały stałą cenę i marżę. MZ będzie negocjowało cenę z producentem. Od jej wartości będzie ustalana urzędowa marża - w wysokości 5 proc. To rozwiązanie ma wyeliminować nieuczciwą konkurencję wśród producentów leków i ograniczyć możliwość spekulowania cenami produktów medycznych.

Zgodnie z projektem, 17 proc. wydatków NFZ na świadczenia zdrowotne będzie musiało być przeznaczane na refundację leków. Bezpłatne będą leki mające udowodnioną skuteczność w leczeniu nowotworu złośliwego, choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego, zaburzenia rozwojowego, choroby zakaźnej o szczególnym zagrożeniu epidemicznym oraz leki z programów terapeutycznych i chemioterapii.

Za opłatą ryczałtową dostępne będą leki refundowane wymagające stosowania dłużej niż 30 dni oraz te, których koszt miesięczny, przy odpłatności 30 proc., przekracza 5 proc. minimalnego wynagrodzenia. Na tej samej zasadzie dostępne będą leki, które trzeba stosować krócej niż 30 dni, ale ich koszt, przy odpłatności 50 proc., przekracza 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. (PAP)

laz/ mrr/ pro/ ura/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)