Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o branży motoryzacyjnej i komornikach

0
Podziel się:

Rząd na rozpoczętym we wtorek ok. godz. 12 posiedzeniu będzie rozmawiać o
sytuacji w polskim przemyśle motoryzacyjnym. Zajmie się też m.in. projektem zmian w ustawie o
komornikach sądowych autorstwa RP i projektem SLD dot. noweli ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński przedstawił propozycje dotyczące wsparcia dla branży motoryzacyjnej w Polsce.

Piechociński zapowiedział, że w tym tygodniu będą odbywać się spotkania z branżą motoryzacyjną. "Rząd udzieli wsparcia, by kontynuować procesy inwestycyjne w tej branży. Jest to problem globalny, a szczególnie dotyka on Europy, dlatego że produkcja i sprzedaż samochodów w Europie jest na rekordowo niskim poziomie" - mówił Piechociński dziennikarzom w poniedziałek.

Inicjatywa Piechocińskiego ma związek z tym, że w pierwszym kwartale 2013 r. fabryka Fiata w Tychach zamierza zmniejszyć zatrudnienie o 1,5 tys. osób. Oznacza to, że pracę straci trzecia część obecnej załogi. Dyrekcja tłumaczy zwolnienia spadkiem sprzedaży aut. Związkowcy mówią, że to efekt zaplanowanego zakończenia produkcji modelu Panda poprzedniej generacji.

Informacja o planowanych zwolnieniach pracowników wśród związkowców i obserwatorów rynku motoryzacyjnego była spodziewana od kilku miesięcy. W piątek Fiat Auto Poland (FAP) oficjalnie potwierdził skalę zwolnień grupowych i poinformował o swoich planach związki zawodowe. Dzień wcześniej zamierzenia koncernu poznali samorządowcy. Pierwsza tura negocjacji w sprawie zwolnień zakończyła sie fiaskiem. Związkowcy nie zgodzili się na propozycje zarządu firmy.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zadeklarował we wtorek, że rząd jest gotowy przeznaczyć 300 mln złotych na pomoc dla zwalnianych pracowników. "Wczoraj daliśmy sygnał powiatowym urzędom pracy z terenu województwa śląskiego, że jeżeli w przyszłym roku będzie potrzeba skierowania dodatkowych środków z rezerwy ministra pracy, to to uczynimy" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Przypomniał, że w fabryce nadal trwają negocjacje zmierzające do ograniczenia zwolnień. Zaznaczył też, że w okolicach Tychów funkcjonuje już specjalna strefa ekonomiczna, której poszerzenie może być szansą dla zwolnionych z Fiata. "Jeżeli będzie potrzeba przeszkolenia tych pracowników, którzy będą odchodzić, i zaproponowania im miejsca pracy, może o troszkę innej specyfice, ale dającego szanse na dobre funkcjonowanie, to to będziemy czynić" - zaznaczył.

Rząd przyjmie też stanowiska wobec poselskich projektów: zmian w ustawie o komornikach sądowych i egzekucji autorstwa RP oraz noweli ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych przygotowanym przez SLD.

Obecnie maksymalna opłata, jaką komornicy mogą pobrać za wyegzekwowanie świadczenia - wskutek skierowania egzekucji do wierzytelności m.in. z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę czy z dodatku aktywizacyjnego - wynosi 36 tys. zł. RP chce zmniejszyć tę opłatę do 3 proc. wartości świadczenia oraz kwoty nie większej niż 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

W projekcie noweli zapisano również, że jeśli komornik dokonuje zabezpieczenia roszczenia poprzez m.in. zajęcie rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, świadczenia z ubezpieczenia społecznego, to pobiera opłatę w wysokości 2 proc. wartości roszczenia, które podlega zabezpieczeniu, nie wyższej jednak niż 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Z kolei projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z FUS, przygotowany przez klub SLD, wprowadza korzystniejsze zasady ustalania kapitału początkowego w przypadku kobiet, które przed 1 stycznia 1999 r. korzystały z urlopu wychowawczego i w związku z tym przepracowały tylko część roku kalendarzowego.

Ministrowie zajmą się ponadto założeniami do projektu ustawy o rybołówstwie morskim. Celem projektu jest zapewnienie prawidłowego stosowania przepisów unijnych w dziedzinie rybołówstwa - w zakresie kontroli i nadzoru nad wykonywaniem rybołówstwa oraz zarządzania zasobami morskimi.

Kolejny punkt posiedzenia Rady Ministrów to projekt nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym. Zakłada on utworzenie - w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego - nowego funduszu własnego, zwanego funduszem stabilizacyjnym, jako dodatkowego źródła finansowania ewentualnych przyszłych działań, mających na celu utrzymanie stabilności sektora bankowego.

Rząd zajmie się też przygotowanym przez Ministerstwo Gospodarki projektem uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą "Wsparcie finansowe inwestycji realizowanej przez General Motors ManufacturingPoland Sp. z o.o. w Gliwicach pod nazwą: Uruchomienie produkcji samochodów osobowych Astra IV generacji w wersji trzy- oraz czterodrzwiowej w fabryce samochodów osobowych w Gliwicach, w latach 2012- 2013".(PAP)

mrr/ mzk/ son/ bk/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)