Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o nowych dowodach osobistych

0
Podziel się:

Rząd na rozpoczętym we wtorek przed południem posiedzeniu zajmie się m.in.
założeniami do projektu ustawy o dowodach osobistych. Według tych założeń, od 2011 roku będziemy
posługiwać się wielofunkcyjnymi, elektronicznymi, biometrycznymi dokumentami. Zabraknie na nich
informacji o miejscu zamieszkania, za to warstwa elektroniczna umożliwi złożenie podpisu cyfrowego.
Za wymianę starego dowodu na nowy nic nie zapłacimy.

Rząd na rozpoczętym we wtorek przed południem posiedzeniu zajmie się m.in. założeniami do projektu ustawy o dowodach osobistych. Według tych założeń, od 2011 roku będziemy posługiwać się wielofunkcyjnymi, elektronicznymi, biometrycznymi dokumentami. Zabraknie na nich informacji o miejscu zamieszkania, za to warstwa elektroniczna umożliwi złożenie podpisu cyfrowego. Za wymianę starego dowodu na nowy nic nie zapłacimy.

Oprócz warstwy graficznej, pozwalającej na potwierdzenie tożsamości konkretnej osoby, nowe dowody będą miały warstwę elektroniczną zawierającą m.in. zabezpieczone dane biometryczne (biometryczny wizerunek twarzy). W części elektronicznej dokumentu będzie można w miarę potrzeb dodawać nowe funkcje, już od początku warstwa cyfrowa dokumentu umożliwi potwierdzanie tożsamości drogą elektroniczną. Dzięki takiemu systemu będziemy mieli możliwość posługiwania się dowodem osobistym do składania podpisu elektronicznego.

Nowością będzie też możliwość wnioskowania o dowód w dowolnej gminie na terytorium kraju, a nie - jak to było dotychczas - w tej, w której byliśmy zameldowani. O nowy dowód będzie się mógł starać każdy obywatel Polski, który ukończył 13 lat. Te dla nieletnich będą wyglądały identycznie jak te dla dorosłych.

W specjalnym Rejestrze Dowodów Osobistych będą gromadzone m.in. szczegółowe dane personalne posiadacza dokumentu, jego fotografia, a także informacje dotyczące certyfikatu podpisu osobistego. Do korzystania z tych danych uprawnione będą m.in.: prokuratura, policja, straż graniczna, Służba Wywiadu Wojskowego, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, ABW i CBA.

Środki na realizację projektu "pl.ID - polska ID karta" będą pochodziły głównie z budżetu Unii Europejskiej. W sumie koszty całej inwestycji wyniosą 230 mln 869 tys. zł (samo doposażenie gmin w infrastrukturę sprzętowo-systemową ma do 2013 roku kosztować ponad 19 mln zł). Z wyliczeń MSWiA wynika, że w latach 2010-2015 koszt produkcji nowych dowodów będzie wynosił około 250 mln zł rocznie. Resort nie przewiduje akcji wymiany dowodów, analogicznej do tej przeprowadzonej w latach 2001-2008. Dokumenty wydane przed dniem wejścia w życie nowej ustawy będą podlegały wymianie dopiero gdy stracą ważność.

Rząd będzie też pracował nad stanowiskiem wobec poselskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowela zawiera rozwiązanie, zgodnie z którym renta z powodu niezdolności do pracy nie ulegałaby zmniejszeniu ani zawieszeniu z tytułu osiągania przychodów z pracy zarobkowej, bez względu na ich wysokość.

Według obecnie obowiązujących przepisów emerytura przysługująca osobie, która nie osiągnęła powszechnego wieku emerytalnego, jak również renta z tytułu niezdolności do pracy i renta rodzinna ulegają zmniejszeniu, jeżeli świadczeniobiorca osiąga przychód wyższy niż 70 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ale nieprzekraczający 130 proc. tego wynagrodzenia. Jeżeli zarabia powyżej 130 proc. przeciętnego wynagrodzenia, to prawo do emerytury lub renty ulega zawieszeniu.

Rada Ministrów zajmie się również projektem nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym. Dostosowuje ona ustawę do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 28 kwietnia br. Trybunał zakwestionował przepis, zgodnie z którym tylko związki zawodowe działające na uczelniach państwowych miały prawo opiniować statuty tych uczelni. Nowela daje to uprawnienie również związkom zawodowym działającym w ramach uczelni niepublicznych.

Rząd zajmie się także projektem rozporządzenia w sprawie określenia liczby osób, które w 2010 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej, zasadniczej służby lub szkolenia w obronie cywilnej oraz do służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz projektem rozporządzenia w sprawie użycia broni palnej przez funkcjonariuszy celnych.(PAP)

laz/ mrr/ par/ mow/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)