Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o projekcie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym

0
Podziel się:

Na wtorkowym posiedzeniu ministrowie mają
zająć się m.in. projektem ustawy o Państwowym Ratownictwie
Medycznym. Być może rząd będzie także rozmawiał o propozycjach
zmian podatkowych dotyczących kosztów uzyskania przychodów dla
twórców i naukowców.

Na wtorkowym posiedzeniu ministrowie mają zająć się m.in. projektem ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Być może rząd będzie także rozmawiał o propozycjach zmian podatkowych dotyczących kosztów uzyskania przychodów dla twórców i naukowców.

Punktu tego nie ma w porządku posiedzenia rządu przekazanym w poniedziałek PAP przez Centrum Informacyjne Rządu, ale premier Kazimierz Marcinkiewicz zapowiedział w piątek, że we wtorek rząd przyjmie autopoprawkę do zmian w ustawach podatkowych, dotyczącą kosztów uzyskania przychodów dla twórców, "przywracającą dotychczasową formułę". Jednocześnie - jak zapowiedział Marcinkiewicz - rząd wycofa rozwiązanie, które wcześniej przyjął.

Rząd chciał wcześniej obniżyć w latach 2007-2008 koszty uzysku dla twórców i naukowców z 50 proc. do 20 proc. i z 20 proc. do 10 proc. Przeciwko tym propozycjom protestowały środowiska twórcze i naukowe. Skrytykował je też prezydent Lech Kaczyński.

Projekt ustawy o ratownictwie medycznym przewiduje m.in. powierzenie wojewodom nadzoru nad ratownictwem medycznym, wprowadzenie instytucji wojewódzkiego koordynatora wszystkich dyspozytorów ratownictwa medycznego, akredytację szpitalnych oddziałów ratunkowych pod względem ich sytuacji kadrowej i wyposażenia w sprzęt oraz prawne usankcjonowanie istnienia nowego zawodu - ratownika medycznego.

Zgodnie z projektem ustawy, przedszpitalne ratownictwo medyczne byłoby finansowane z budżetu państwa. W przyszłym roku byłaby to kwota 1,2 mld zł. To o ponad 200 mln zł więcej niż na ratownictwo medyczne przeznaczył w tym roku w swym planie Narodowy Fundusz Zdrowia.

Rząd ma też zająć stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy odbierającej przywileje emerytalne funkcjonariuszom służb specjalnych PRL, którzy dopuścili się zbrodni komunistycznej.

Projekt autorstwa posłów PiS zakłada, że osoby, którym postawiono zarzut zbrodni komunistycznej, zawieszane miałyby część świadczeń emerytalnych do momentu wydania w ich sprawie wyroku przez sąd. Do tego czasu otrzymywałyby jedynie najniższą możliwą emeryturę. Jeśli osoby te zostaną uznane za winne, emerytura mundurowa zostanie im odebrana. Jeśli sąd je uniewinni, będą mogły domagać się zwrotu zaległych świadczeń.

W przypadku, gdy osoby, którym postawiono zarzut zbrodni komunistycznej, uporczywie uchylałyby się od kontaktu z wymiarem sprawiedliwości, wypłacanie całej emerytury zostałoby zawieszone do momentu stawienia się przed prokuraturą lub sądem.

Ministrowie zajmą się też projektem uchwały w sprawie zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego Narodowego Banku Polskiego na dzień 31 grudnia 2005 r. Mają też pracować nad projektem stanowiska wobec poselskiego projektu nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. (PAP)

alz/ lop/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)