Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o spłacie kredytów spółdzielczych

0
Podziel się:

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu zajmie się projektem
przedłużającym do końca 2017 r. preferencyjne warunki jednorazowej spłaty przez spółdzielnie
mieszkaniowe zadłużenia mieszkań spółdzielczych.

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu zajmie się projektem przedłużającym do końca 2017 r. preferencyjne warunki jednorazowej spłaty przez spółdzielnie mieszkaniowe zadłużenia mieszkań spółdzielczych.

Chodzi o kredyty zaciągnięte przez spółdzielnie mieszkaniowe do końca maja 1992 r. na budowę mieszkań spółdzielczych lokatorskich. Zadłużonych w ten sposób lokali spółdzielczych jest jeszcze według szacunków ok. 73 tysięcy. Preferencyjne warunki spłaty kredytów polegają m.in. na pokryciu przez budżet znacznej części odsetek skapitalizowanych i odsetek przejściowo wykupionych przez państwo.

"Projekt ma na celu przedłużenie o pięć lat możliwości dokonania na preferencyjnych warunkach jednorazowej spłaty zadłużenia mieszkań spółdzielczych, wobec których stosowana jest pomoc państwa w spłacie długoterminowych kredytów mieszkaniowych" - powiedział PAP w poniedziałek wiceminister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Piotr Styczeń.

Rada Ministrów ma zająć się też projektem założeń do zmiany ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, której celem jest ułatwienie i przyspieszenie obiegu dokumentów między sądami a Krajowym Rejestrem Karnym. Dokumenty papierowe będę mogły być zastąpione elektronicznymi odpowiednikami przekazywanymi za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Rząd ma zająć stanowisko wobec poselskiego projektu nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, autorstwa Solidarnej Polski. Projekt ma zabronić praktyk eugenicznych. Przepisy miałyby obowiązywać do 2014 roku. Do tego czasu - zdaniem SP - można by wypracować kompleksowe przepisy dotyczące in vitro.

W planie obrad rządu jest także stanowisko wobec poselskiego projektu ustawy o świadomym rodzicielstwie autorstwa Ruchu Palikota. Projekt liberalizuje przepisy dotyczące przerywania ciąży: aborcja byłaby legalna do 12. tygodnia ciąży, zabieg byłby bezpłatny. Według projektu po dwunastym tygodniu ciąży aborcja byłaby możliwa w trzech określonych przypadkach: dla ratowania życia i zdrowia matki, jeśli płód byłby ciężko uszkodzony oraz jeśli ciąża byłaby wynikiem czynu zabronionego.

RP chce też wprowadzenia edukacji seksualnej od pierwszej klasy szkoły podstawowej w wymiarze nie mniejszym niż jedna godzina lekcyjna, a także refundacji środków antykoncepcyjnych (także antykoncepcji doraźnej, czyli stosowanej po stosunku).

Ustawa o świadomym rodzicielstwie miałaby zastąpić obowiązującą od 1993 r. ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. W myśl obecnie obowiązujących przepisów, aborcji można dokonywać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu (w obu przypadkach do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki) lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego, np. gwałtu.

Rada Ministrów wysłucha też informacji na temat wniosków wynikających z analizy zgodności prawa polskiego Konwencją o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.

Konwencja Rady Europy ma chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Nakłada na państwa strony takie obowiązki jak: zapewnienie oficjalnej infolinii dla ofiar przemocy działającej 24 godziny na dobę oraz portalu z informacjami, a także odpowiedniej liczby schronisk oraz ośrodków wsparcia; przygotowanie procedur przesłuchań policyjnych chroniących przed wtórną wiktymizacją; monitorowanie, zbieranie danych na temat przestępstw z uwzględnieniem płci; prowadzenie akcji informacyjnych w zakresie przeciwdziałania przemocy wobec kobiet, w tym szkoleń i informacji dla chłopców i mężczyzn.

Na początku września pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania Agnieszka Kozłowska-Rajewicz mówiła, że podpisanie konwencji Rady Europy ws. zapobiegania przemocy wobec kobiet jest zapowiedziane na pierwszą połowę września.

Konwencja wywołała liczne dyskusje, m.in. doszło do sporu pomiędzy Kozłowską-Rajewicz, która uważa, że dokument należy jak najszybciej ratyfikować, a ministrem sprawiedliwości Jarosławem Gowinem, który widzi w nim "wyraz ideologii feministycznej", służący "zwalczaniu tradycyjnej roli rodziny i promowaniu związków homoseksualnych". Zdaniem ministra niektóre zapisy konwencji są sprzeczne z konstytucją.

Konwencję skrytykowało m.in. Prezydium Episkopatu. Według biskupów dokument w definicji płci pomija naturalne różnice biologiczne pomiędzy kobietą i mężczyzną, niepokój hierarchów wzbudził też "obowiązek edukacji i promowania m.in. +niestereotypowych ról płci+, a więc homoseksualizmu i transseksualizmu".

W porządku obrad posiedzenia jest też projekt uchwały w sprawie zmiany Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki oraz projekt uchwały w sprawie nawiązania przez Rzeczpospolitą Polską stosunków dyplomatycznych z Królestwem Bhutanu. (PAP)

agy/ mrr/ par/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)