Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o uprawnieniach do emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012

0
Podziel się:

We wtorek rząd zajmie się planem rozdziału uprawnień do emisji dwutlenku
węgla na lata 2008 - 2012; ma przyjąć też wniosek do prezydenta ws. udziału Polaków w misji NATO
dotyczącej patrolowania przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy.

We wtorek rząd zajmie się planem rozdziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla na lata 2008 - 2012; ma przyjąć też wniosek do prezydenta ws. udziału Polaków w misji NATO dotyczącej patrolowania przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy.

Posiedzenie Rady Ministrów planowane jest na godz. 12.

Rząd rozpatrzy też wniosek ministra środowiska dotyczący zarządzania jednostkami AAU (Assigned Amount Unit - jednostka przyznana emisji CO2 w systemie ONZ)
. Polska posiada trzecią co do wielkości nadwyżkę jednostek emisji CO2, którą zgodnie z Protokołem z Kioto może sprzedać. To 0,5 mld tych jednostek na lata 2008 - 2012.

Polska zredukowała emisje gazów cieplarnianych w porównaniu z rokiem 1988 (rok bazowy dla Polski zgodnie z Protokołem z Kioto) o 30 proc., podczas gdy zobowiązanie z Protokołu wynosiło 6 proc.

Na początku marca minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski podpisał z partnerem japońskim reprezentującym sektor prywatny umowę na sprzedaż jednostek emisji w ramach Protokołu z Kioto, która przyniesie Polsce blisko 30 mln euro, czyli ponad 100 mln zł na ochronę klimatu i wsparcie we wdrażaniu pakietu energetyczno-klimatycznego. To kolejna sfinalizowana przez Polskę transakcja, która powiększa kwotę dotychczasowego zarobku na sprzedaży jednostek emisji CO2 do 55 mln euro łącznie.

Polska prowadzi negocjacje z innymi partnerami, zainteresowanymi zakupem polskich nadwyżek. Poprzednie umowy zagwarantowały dofinansowanie inwestycji związanych m.in. z biogazem, biomasą i modernizacją sieci energetycznych. Umowy na sprzedaż AAU są zawierane na podstawie ustawy o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji. Zarobione w ten sposób przez Polskę pieniądze trafiają na wyodrębniony rachunek klimatyczny obsługiwany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Rada Ministrów przyjmie też wniosek do prezydenta o użycie Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie sił NATO w misji wojskowego nadzoru przestrzeni powietrznej Estonii, Litwy i Łotwy.

Od 1 maja polscy piloci będą ponownie patrolować przestrzeń powietrzną państw bałtyckich w ramach misji NATO. Loty patrolowe - w nazewnictwie NATO Air Policing - nad Estonią, Litwą i Łotwą, pełnią rotacyjnie samoloty innych państw Sojuszu, ponieważ państwa bałtyckie nie posiadają lotnictwa bojowego. Loty funkcjonują od 2004 r.; miały być rozwiązaniem tymczasowym, ale w 2007 r. zdecydowano o przedłużeniu ich do 2011 r.

Polacy będą realizować misję od 1 maja do 31 sierpnia; później przekażą ją Belgom. W skład polskiego kontyngentu wejdą piloci, specjaliści technicznej obsługi samolotów, nawigacji, meteorologii i łączności - w sumie ok. stu osób. Kontyngent będzie stacjonował w bazie lotniczej litewskich sił powietrznych, w miejscowości Siauliai (Szawle). Polacy uczestniczyli w Air Policing w 2006 r. i w 2008 r.

Ministrowie wysłuchają również cotygodniowej informacji na temat wykorzystania funduszy unijnych.(PAP)

mrr/ ura/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)