Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o wydłużeniu urlopów macierzyńskich

0
Podziel się:

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się
m.in. złożonymi przez PiS i LPR projektami zmian w Kodeksie pracy,
które dotyczą wydłużenia urlopów macierzyńskich. Rada Ministrów
rozpatrzy też projekt zmian w ustawie o policji.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się m.in. złożonymi przez PiS i LPR projektami zmian w Kodeksie pracy, które dotyczą wydłużenia urlopów macierzyńskich. Rada Ministrów rozpatrzy też projekt zmian w ustawie o policji.

Projekt autorstwa PiS przewiduje wydłużenie urlopu macierzyńskiego przy pierwszym dziecku do pół roku (26 tygodni), do 9 miesięcy (38 tygodni) przy drugim, a do roku (52 tygodnie) przy trzecim i kolejnym dziecku.

PiS proponuje jednak, aby dojście do takich wymiarów urlopu macierzyńskiego było stopniowe - rozłożone na lata (2007-2011).

LPR proponuje natomiast wydłużenie urlopu z 16 do 26 tygodni przy pierwszym dziecku (i do 28 przy następnym) oraz wprowadzenie 2,5- letniego okresu ochronnego, w którym obowiązywałby zakaz zwalniania kobiety, która wróci z urlopu macierzyńskiego. Liga chce także wprowadzenia bardziej elastycznego czasu pracy dla kobiet po urlopie macierzyńskim.

Obecnie długość urlopu macierzyńskiego to 16 tygodni.

W Sejmie są już także rządowe propozycje zwiększenia wymiaru urlopu macierzyńskiego o dwa tygodnie - przy pierwszym dziecku wynosiłby - 18 tygodni (obecnie 16 tygodni), przy każdym następnym - 20 tygodni (teraz 18). W przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy jednym porodzie, urlop macierzyński wynosiłby 28 tygodni (obecnie 26).

Ministrowie zajmą się we wtorek także m.in. projektem zmian w ustawie o policji. MSWiA oraz Komenda Główna Policji chcą m.in., by funkcjonariusze, skazani za współpracę z gangami lub korupcję, pozbawiani byli przywilejów emerytalnych (m.in. możliwości przejścia na emeryturę po 15 latach) i lokalu mieszkalnego (stosowne zapisy mają znaleźć się także w ustawie dotyczącej uposażenia emerytalnego funkcjonariuszy).

Nowelizacja ma też uregulować kwestie postępowań dyscyplinarnych tak, by nie były one wszczynane w przypadkach drobnych naruszeń dyscypliny, np. notorycznych spóźnień.

W ustawie o policji ma również znaleźć się zapis, zgodnie z którym dzieciom poległych na służbie funkcjonariuszy będzie przysługiwać stypendium na okres kształcenia (do 25. roku życia). (PAP)

mok/ lop/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)