Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd m.in. o wypłacie zawieszonych emerytur oraz budowie gazociągu

0
Podziel się

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu zajmie się m.in.
projektem ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego i propozycją zmian w ustawie o emeryturach,
do których prawo zostało zawieszone. Ma też rozmawiać m.in. o budowie gazociągu łączącego Polskę ze
Słowacją.

bErhZRUB

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu zajmie się m.in. projektem ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego i propozycją zmian w ustawie o emeryturach, do których prawo zostało zawieszone. Ma też rozmawiać m.in. o budowie gazociągu łączącego Polskę ze Słowacją.

Przed rozpoczęciem posiedzenia rządu, ministrowie minutą ciszy uczcili pamięć b. premiera Tadeusza Mazowieckiego. "Żegnamy wielkiego Polaka, naszego premiera" - powiedział premier Donald Tusk.

Na wtorkowym posiedzeniu rząd ma m.in. zająć się projektem ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego, który zakłada ujednolicenie standardów obsługi zgłoszeń alarmowych, obowiązek ewidencjonowania przez trzy lata m.in. danych osób zgłaszających zdarzenie oraz określenie wymagań stawianych operatorom numerów alarmowych.

bErhZRUD

W myśl przygotowanego przez resort administracji i cyfryzacji projektu wszystkie Centra Powiadamiania Ratunkowego w kraju mają pracować według tych samych procedur. Ma być w nich wykorzystywany jeden system teleinformatyczny. Projekt ujednolica także szkolenia operatorów numerów alarmowych oraz procedury obsługi zgłoszeń alarmowych.

Rząd zajmie się też projektem ustawy o ustaleniu i wypłacie emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. Ma on na celu zmianę przepisów, zgodnie z którymi świadczenie zostało zawieszone, jeśli emeryt nie rozwiązał stosunku pracy z pracodawcą, u którego pracował przed nabyciem prawa do emerytury.

Ministrowie mają ponadto rozmawiać dziś o planowanej umowie pomiędzy Polską i Słowacją w sprawie budowy gazociągu łączącego polski i słowacki system przesyłowy. Koszt interkonektora szacuje się na 1,3 mld zł.

W marcu Tusk rozmawiał o tej inwestycji z szefem rządu Słowacji Robertem Fico. Systemy gazowe Polski i Słowacji nie są obecnie bezpośrednio połączone. Interkonektor ma być elementem gazowego korytarza północ-południe, który połączy powstający terminal LNG w Świnoujściu, przez południową Polskę, Czechy, Słowację i Węgry, z planowanym terminalem gazu skroplonego na chorwackiej wyspie Krk.

bErhZRUJ

Rząd ma zająć się dziś również projektem uchwały, zgodnie z którą na program budowy dróg lokalnych, tzw. schetynówek, w latach 2012-2015 będzie przeznaczone 1,95 mld zł, a nie 2,7 mld zł. Oznacza to, że w 2014 r. przebudowanych będzie nie ok. 2,4 tys. km dróg, a ok. 600 km.

Na dotacje w latach 2012-2015 ma być przeznaczone z budżetu państwa 1 mld 950 mln zł. W podziale na poszczególne lata wydatki mają się kształtować następująco: 200 mln zł w 2012 r., 500 mln zł w 2013 r., 250 mln zł w 2014 r. oraz 1 mld zł w 2015 r.

Powodem zmian w programie są zapisy projektu przyszłorocznego budżetu, który przewiduje ustalenie planowanych wydatków z rezerwy celowej budżetu państwa na realizację programu w 2014 r. na 250 mln zł, czyli o 750 mln zł mniej, niż zapisano w programie budowy dróg lokalnych.

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych jest realizowany od 2008 r. Obecnie samorządy budują i remontują drogi w ramach jego kontynuacji, zaplanowanej na lata 2013-2015. Zgodnie z nowym programem, w 2012 r. rząd miał przekazać samorządom na realizację zadań drogowych 200 mln zł, w latach 2013-2015 - 3 mld zł - po miliardzie w każdym roku, co oznaczało łączne dofinansowanie na poziomie 3,2 mld zł. Inwestycje drogowe realizowane w ramach programu w latach 2012-2015 miały być finansowane w proporcjach: 30 proc. z pieniędzy budżetowych i 70 proc. ze środków własnych samorządów. (PAP)

bErhZRUK

mrr/ mok/ jbr/

bErhZRVe
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)