Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd m.in. o zmianach w prawie o szkolnictwie wyższym

0
Podziel się:

Podczas rozpoczętego we wtorek po południu
posiedzenia rząd zajmie się m.in. propozycjami zmian w prawie o
szkolnictwie wyższym, zgodnie z którymi uczelnie decydowałyby, czy
studia na proponowanych przez nie kierunkach zakończą się pracą
magisterską, czy magisterskim egzaminem ustnym.

Podczas rozpoczętego we wtorek po południu posiedzenia rząd zajmie się m.in. propozycjami zmian w prawie o szkolnictwie wyższym, zgodnie z którymi uczelnie decydowałyby, czy studia na proponowanych przez nie kierunkach zakończą się pracą magisterską, czy magisterskim egzaminem ustnym.

Według ministra nauki i szkolnictwa wyższego Michała Seweryńskiego, resort przygotuje projekt w tej sprawie do końca czerwca br. Zostanie on wtedy skierowany do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Seweryński tłumaczył w ubiegłym tygodniu, że prace magisterskie nie zawsze są dobrym rozwiązaniem zwłaszcza na kierunkach masowo obleganych, gdzie studenci piszą rocznie setki prac magisterskich, a profesorowie muszą je wszystkie sprawdzić.

"Takiej wielkiej liczby prac nikt nie jest w stanie rzetelnie poprowadzić i nikt nie jest w stanie rzetelnie, mimo środków technicznych, które mamy, sprawdzić samodzielności tych prac" - podkreślił. Minister zastrzegł, że nie chce, aby prace magisterskie zostały zniesione, ale by to władze wydziału decydowały, jaką formę oceniania magistrantów przyjmą.

Oprócz możliwości przeprowadzania egzaminu magisterskiego nowelizacja ma dawać uczelniom prawo do konsolidowania się w większe instytucje. Chodzi m.in. o to, aby uniwersytety, które obecnie nie spełniają warunków kadrowych, mogły posługiwać się swoją nazwą i mogły ją zachować.

Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, wyraz "uniwersytet" może być używany w nazwie uczelni, której jednostki organizacyjne posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora co najmniej w dwunastu dyscyplinach, w tym przynajmniej po dwa uprawnienia w dziedzinach nauk humanistycznych, społecznych lub teologicznych, matematycznych, fizycznych lub technicznych, przyrodniczych oraz prawnych lub ekonomicznych. Seweryński powiedział, że co najmniej sześć uniwersytetów nie spełnia tych wymogów.

We wtorek rząd rozpatrzy też projekty zmian w ustawach dotyczących rynku kapitałowego: w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi, o ofercie publicznej i o funduszach inwestycyjnych.

Jeśli zmiany zostałyby przyjęte przez rząd i parlament, inwestorzy otrzymaliby lepsze przepisy m.in. w sprawie tzw. krótkiej sprzedaży. Od dawna inwestorzy sygnalizowali, że obecne przepisy utrudniają takie transakcje. "Krótka sprzedaż" to sprzedaż papierów wartościowych pożyczanych przez inwestora od biura maklerskiego. Służy zarabianiu na spadkach kursów.

Rada Ministrów ma też rozpatrzyć projekt rozporządzenia ws. zaświadczeń o pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie. W ramach pomocy de minimis producenci rolni mogą ubiegać się o pomoc finansową, której ogólna kwota nie może przekroczyć 3 tys. euro w dowolnie wybranym okresie 3 lat.

Ponadto rząd zajmie się założeniami "Polityki dla przemysłu gazu ziemnego". Rada Ministrów będzie też pracować nad programem działań w sprawie wykonywania wobec Polski wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.(PAP)

hgt/ laz/ mok/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)