Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd nie popiera ochrony przed zwalnianiem z pracy po urlopie macierzyńskim

0
Podziel się:

Wprowadzenie ochrony przed zwalnianiem z
pracy matek lub ojców po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub
wychowawczego może stać się barierą utrudniającą zatrudnianie
młodych ludzi - uznała we wtorek Rada Ministrów. Rząd nie poparł
propozycji, przewidzianych w projektach nowelizacji Kodeksu pracy
autorstwa PiS i SLD.

Wprowadzenie ochrony przed zwalnianiem z pracy matek lub ojców po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego może stać się barierą utrudniającą zatrudnianie młodych ludzi - uznała we wtorek Rada Ministrów. Rząd nie poparł propozycji, przewidzianych w projektach nowelizacji Kodeksu pracy autorstwa PiS i SLD.

Projekt PiS przewiduje zakaz zwalniania z pracy kobiet w ciąży oraz do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia, lub przez rok po zakończeniu urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego.

SLD proponuje natomiast zakaz zwalniania z pracy młodych rodziców, a przede wszystkim kobiet przez okres do 18 miesięcy po zakończeniu urlopu wychowawczego. Dla kobiet, które nie korzystają z urlopu wychowawczego i wracają do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, projekt przewiduje roczny zakaz zwolnienia.

Jak poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu, Rada Ministrów nie popiera tych rozwiązań. Rząd stwierdził, że przedłożone przez ministra pracy i polityki społecznej rozwiązania "są zgodne z prowadzoną przez rząd polityką prorodzinną, ale w obecnej sytuacji na rynku pracy mogą stać się barierą utrudniającą zatrudnianie młodych ludzi".

Projekt SLD zakłada ponadto dwukrotne zwiększenie podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych osób przebywających na urlopie wychowawczym, do równowartości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz zwiększenie z 400 do 500 zł dodatku z tytułu opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego. Według szacunków SLD, roczny koszt realizacji ustawy wyniósłby 250 mln zł.

W opinii rządu, wprowadzenie w życie tego przepisu jest niemożliwe ze względu na dodatkowy wzrost wydatków z budżetu państwa.

Obecnie oba projekty nowelizacji znajdują się w Komisji Nadzwyczajnej ds. zmian w kodyfikacjach. (PAP)

bpi/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)