Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd nie zajął się wnioskiem o przedłużenie obecności polskich wojsk w Iraku

0
Podziel się:

(dochodzi inf. o tym, że rząd nie zajął się wnioskiem ws. misji
wojsk w Iraku)

(dochodzi inf. o tym, że rząd nie zajął się wnioskiem ws. misji wojsk w Iraku)

11.12.Warszawa (PAP) - Rząd nie zajął się w poniedziałek wnioskiem ministra obrony narodowej Radosława Sikorskiego dotyczącego przedłużenia do końca 2007 r. obecności polskich wojsk w Iraku - poinformował PAP rzecznik rządu Jan Dziedziczak po posiedzeniu Rady Ministrów. Dodał, że szef MON nie przedstawił wniosku w tej sprawie.

Prawdopodobnie rząd zajmie się wnioskiem na kolejnym posiedzeniu. Decyzja o przedłużeniu kontyngentu musi bowiem zapaść do końca roku. Wówczas kończy się obecny mandat PKW. Wniosek w sprawie przedłużenia misji Sikorski podpisał w czwartek.

PKW w Iraku liczy obecnie około 900 żołnierzy. Zajmują się głównie szkoleniem sił irackich.

W ubiegłym tygodniu szef Kancelarii Prezydenta Aleksander Szczygło przypomniał, że według prezydenta Lecha Kaczyńskiego proces wycofywania wojska powinien zakończyć się do końca 2007 r. "Do możliwości wyjścia z Iraku - czy stanie się to wcześniej - trzeba podchodzić elastycznie, w zależności od sytuacji w tym kraju oraz tego, jaka będzie strategia Amerykanów na dalszy pobyt w Iraku" - powiedział w czwartek prezydencki minister.

W ocenie Szczygły, przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o wycofaniu polskich żołnierzy do kraju będą uwzględnione cztery elementy - mandat ONZ dla działań w Iraku, prośby władz irackich o dalsze stacjonowanie tam wojsk sojuszniczych, poziom wyszkolenia wojsk irackich i uzgodnienia międzysojusznicze.

Z wnioskiem w sprawie przedłużenia obecności polskich wojsk w misjach zagranicznych występuje do rządu minister obrony; następnie Rada Ministrów przedkłada taki wniosek prezydentowi, do którego należy ostateczna decyzja. (PAP)

ktl/ hgt/ bno/ rod/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)