Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd o wpłatach rent dla ofiar Grudnia'70

0
Podziel się:

We wtorek rząd zajmie się sprawą wypłaty
specjalnych rent dla rodzin ofiar Grudnia'70. Rada Ministrów
rozpatrzy projekt uchwały dotyczącej przyznania ZUS z ogólnej
rezerwy budżetowej pieniędzy na takie wypłaty.

We wtorek rząd zajmie się sprawą wypłaty specjalnych rent dla rodzin ofiar Grudnia'70. Rada Ministrów rozpatrzy projekt uchwały dotyczącej przyznania ZUS z ogólnej rezerwy budżetowej pieniędzy na takie wypłaty.

Według oficjalnych danych, w grudniu 1970 roku - w wyniku użycia siły wobec protestujących robotników - na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga zginęły 44 osoby, a ponad 1160 zostało rannych.

Robotnicze protesty rozpoczęły się po tym, jak 12 grudnia 1970 r. rząd PRL ogłosił drastyczne podwyżki cen na artykuły spożywcze. 14 grudnia 1970 r. w Stoczni Gdańskiej wybuchł strajk, który rozpoczął falę strajków i manifestacji ulicznych obejmujących większość Wybrzeża. Najtragiczniejsze zdarzenia miały miejsce w Gdyni, gdzie 17 grudnia wojsko bez ostrzeżenia otworzyło ogień do idących do pracy robotników.

Od października 2001 r. przed sądem w Warszawie trwa, przeniesiony z Gdańska, proces o "sprawstwo kierownicze" masakry robotników Wybrzeża w 1970 r. Na ławie oskarżonych zasiadają: ówczesny szef MON gen. Wojciech Jaruzelski, b. wicepremier Stanisław Kociołek, b. wiceszef MON gen. Tadeusz Tuczapski oraz trzej dowódcy jednostek wojska tłumiących robotnicze protesty. Odpowiadają z wolnej stopy; formalnie grozi im nawet dożywocie.

W grudniu zeszłego roku, przy okazji obchodów 37. rocznicy Grudnia'70, premier Donald Tusk zapowiedział zadośćuczynienie dla ofiar tamtych tragicznych wydarzeń.

"Biorę osobistą odpowiedzialność za to, by w ciągu najbliższych kilku, może kilkunastu, tygodni sprawę ostatecznie rozwiązać" - podkreślił wówczas szef rządu. Musimy zakończyć ostatecznie niemożność, jeśli idzie o zadośćuczynienie tym, którzy w Grudniu 1970 roku stracili zdrowie, życie i swoich bliskich - mówił Tusk.

Projekt rządowej uchwały - jak czytamy w komunikacie CIR - dotyczy "przyznania Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych z ogólnej rezerwy budżetowej, środków finansowych z przeznaczeniem na wypłatę rent specjalnych przyznanych dla rodziców, małżonków i dzieci osób, które poniosły śmierć w grudniu 1970 r. w wyniku działań wojska i milicji w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Elblągu".

Ponadto w trakcie wtorkowego posiedzenia ministrowie omówią Krajowy Plan Działań na rzecz Zatrudnienia na 2008 rok oraz propozycje zmian w programie wieloletnim pod nazwą "Wzmocnienie Bezpieczeństwa Zdrowotnego Obywateli".

Rząd zajmie się też m.in. projektem zmian w ustawie o Karcie Polaka oraz ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Ministrowie rozpatrzą też projekt rozporządzenia w sprawie ustalenia Programu rzeczowo- finansowego dla inwestycji drogowych realizowanych z wykorzystaniem środków Krajowego Funduszu Drogowego na 2008 rok.(PAP)

ura/ woj/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)