Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd o zmianach w rozliczaniu VAT i nowelizacji procedury karnej

0
Podziel się:

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu zajmie się m.in.
propozycją zmian w rozliczaniu podatku VAT. Ministrowie będą też dyskutowali nad projektem
nowelizacji procedury karnej, która ma usprawnić procesy sądowe.

Rząd na rozpoczętym we wtorek po godz. 11 posiedzeniu zajmie się m.in. propozycją zmian w rozliczaniu podatku VAT. Ministrowie będą też dyskutowali nad projektem nowelizacji procedury karnej, która ma usprawnić procesy sądowe.

Propozycja w sprawie VAT dotyczy rozliczania tego podatku tzw. metodą kasową, zgodnie z którą podatek odprowadza się dopiero wtedy, gdy kontrahent zapłaci fakturę za towar lub wykonaną usługę; zmiana znajduje się w przygotowanych przez resort gospodarki założeniach do projektu ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych.

Ludowcy przekonują, że dziś mamy tylko "pozornie kasowy" VAT, bo jeśli płatnik nie otrzyma zapłaty za fakturę po 90 dniach, to i tak musi zapłacić podatek. O zmianach w rozliczaniu VAT w ubiegłym tygodniu wicepremier Waldemar Pawlak (PSL) rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem (PO) i ministrem finansów Jackiem Rostowskim.

Rzecznik rządu Paweł Graś powiedział we wtorek w TVP Info, że koalicja PO-PSL umie wypracowywać kompromis w różnych kwestiach. "Dopracowaliśmy się takiej sytuacji, czego dowodem jest chociażby dzisiejsze posiedzenie rządu i kasowy VAT, że nawet pomimo różnic udaje się osiągnąć kompromis i wypracować takie rozwiązania, które - z jednej strony nie są niebezpieczne dla budżetu, a z drugiej strony - spełniają tę najważniejszą rolę, czyli powinny być narzędziem służącym polskim przedsiębiorcom" - zaznaczył rzecznik rządu.

Z kolei projekt nowelizacji procedury karnej, która ma usprawnić procesy sądowe i skrócić ich czas nawet o jedną trzecią, liczy ponad 160 propozycji zmian. To efekt dwuletnich prac komisji kodyfikacyjnej pod kierunkiem prof. Andrzeja Zolla i Piotra Hofmańskiego.

Zmianie ma ulec filozofia prowadzenia procesu. Sąd, zwolniony z obowiązku samodzielnego dochodzenia do tzw. prawdy materialnej, stałby się arbitrem rozsądzającym spór między oskarżycielem a obroną, co w języku prawniczym nosi nazwę kontradyktoryjności. Przyjęte w projekcie rozwiązania przewidują wyeliminowanie i skrócenie niektórych procedur sądowych oraz rezygnację z prowadzenia kosztownych dla Skarbu Państwa przesłuchań świadków i powoływania biegłych.

Ma to wpłynąć na przyspieszenie procesu postępowania karnego oraz jego skrócenie. Zgodnie z propozycjami obrońca i pełnomocnik mają być wyznaczani z urzędu na wniosek strony (obciążenie kosztami obrony lub pełnomocnictwa ma zależeć od wyniku procesu sądowego).

W projekcie zaproponowano m.in. poszerzenie możliwości dobrowolnego poddawania się karze, dziś dopuszczalnego tylko w sprawach o występki (zagrożone karą do 10 lat więzienia), również na sprawy o zbrodnie zagrożone karą do 15 lat więzienia, jak również ograniczenie liczby dokumentów przekazywanych sądowi wraz z aktem oskarżenia - tylko do ściśle związanych z przedmiotem procesu.

Rząd zajmie się też założeniami do projektu nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Zmiany zakładają dostosowanie ustawy do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Ustanawia się w nim na 5 dni maksymalny okres pobytu osadzonego w policyjnej izbie dziecka. Doprecyzowane mają też zostać kwestie związane z prowadzeniem przez sąd postępowań w sprawach nieletnich.

W dokumencie znalazły się też nowo opracowane zasady nagradzania i karania dyscyplinarnego nieletnich umieszczonych w schroniskach i zakładach dla nieletnich, jak również doprecyzowanie zasad używania wobec nich środków przymusu bezpośredniego. (PAP)

mrr/ wkt/ rbk/ eaw/ jra/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)