Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd określił zadania Julii Pitery na stanowisku pełnomocnika

0
Podziel się:

Rząd określił we wtorek zadania
pełnomocnika, który ma zajmować się przeciwdziałaniem korupcji.
Jest nim Julia Pitera. Formalna nazwa tego stanowiska brzmi:
pełnomocnik rządu ds. opracowania programu zapobiegania
nieprawidłowościom w instytucjach publicznych.

*Rząd określił we wtorek zadania pełnomocnika, który ma zajmować się przeciwdziałaniem korupcji. Jest nim Julia Pitera. Formalna nazwa tego stanowiska brzmi: pełnomocnik rządu ds. opracowania programu zapobiegania nieprawidłowościom w instytucjach publicznych. *

W przyjętym we wtorek rozporządzeniu określono, że program zapobiegania nieprawidłowościom w instytucjach publicznych, który przygotuje pełnomocnik, ma dotyczyć także samorządu terytorialnego.

"Pełnomocnik, w randze sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, będzie również przygotowywać projekty aktów prawnych i zmian organizacyjnych dotyczących poprawy funkcjonowania centralnej administracji rządowej" - poinformowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu.

Wtorkowe rozporządzenie zastąpiło poprzednie, sprzed dwóch lat, dotyczące stanowiska pełnomocnika zajmującego się przeciwdziałaniem korupcji.

Gdy w zeszłym tygodniu premier Donald Tusk wręczył Piterze nominację na to stanowisko, mówił, że nowa pełnomocniczka "będzie przeciwdziałać korupcji (...) przede wszystkim będzie eliminować źródła, przyczyny, dla których korupcja jest ciągle bardzo dokuczliwa w naszej rzeczywistości".

Tusk podkreślił też, że intencją rządu jest uzyskanie - dzięki pracy Pitery - "w jak najszybszym czasie pełnej wiedzy, które z przepisów ustawy powołującej CBA sprzyjają przeciwdziałaniu korupcji, a które się nie sprawdziły oraz jakie działania i osoby za nie odpowiedzialne w CBA nie potwierdziły swojej przydatności".

Pitera zwracała zaś uwagę na brak działań prewencyjnych zmierzających do zapobiegania korupcji.

Rada Ministrów postanowiła ponadto we wtorek o zlikwidowaniu stanowisk pełnomocników rządu: ds. Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-2013, ds. samorządu terytorialnego, ds. kształtowania ustroju rolnego, ds. narodowego programu stypendialnego, ds. promocji alternatywnych źródeł energii.

Zadania powierzone tym pełnomocnikom zostały częściowo zrealizowane, w pozostałym zakresie przejmą je odpowiedni ministrowie - czytamy w komunikacie CIR.(PAP)

ura/ mag/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)