Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął informację o realizacji Konwencji o Prawach Dziecka

0
Podziel się:

Wzmocnienie roli Rzecznika Praw Dziecka, przepisy chroniące dzieci przed
przestępstwami na tle seksualnym - to niektóre ze zmian w prawie wprowadzonych w celu ochrony praw
dzieci. Rząd przyjął we wtorek informację dotyczącą realizacji Konwencji o Prawach Dziecka

Wzmocnienie roli Rzecznika Praw Dziecka, przepisy chroniące dzieci przed przestępstwami na tle seksualnym - to niektóre ze zmian w prawie wprowadzonych w celu ochrony praw dzieci. Rząd przyjął we wtorek informację dotyczącą realizacji Konwencji o Prawach Dziecka

Rada Ministrów przyjęła informację przedłożoną przez ministra edukacji narodowej dotyczącą realizacji Konwencji o Prawach Dziecka ONZ - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Informacja przygotowana została z okazji dwudziestej rocznicy podpisania Konwencji, która przypadała 20 listopada zeszłego roku.

W informacji rząd uznaje, że realizacja praw opisanych we wszystkich dziedzinach i obszarach Konwencji o Prawach Dziecka powinna być "priorytetem władz i przedmiotem stałej troski wszystkich Polaków".

Rząd podkreśla, że obowiązujące w prawie polskim przepisy mające chronić prawa dziecka są zgodne z postanowieniami Konwencji. "Najwyższym źródłem tych praw jest Konstytucja RP, w której zawarto podstawowe zasady ustrojowe w dziedzinie stosunków rodzinnych, w tym zasadę ochrony praw dzieci. Podstawowym aktem prawnym w zakresie prawa rodzinnego pozostaje nadal Kodeks rodzinny i opiekuńczy z 1964 r. z późniejszymi zmianami" - czytamy w komunikacie CIR.

W informacji rząd przypomina, że w 2005 r. uchwalono ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie. Do zapewnienia pełnej realizacji praw dziecka powołano także instytucję Rzecznika Praw Dziecka. Obecnie w Sejmie prowadzone są prace nad dalszym wzmocnieniem roli rzecznika, w kierunku umożliwienia mu występowania przed Trybunałem Konstytucyjnym, Sądem Najwyższym i Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawach dotyczących interesu i praw dziecka.

Rząd zwraca uwagę, że w ostatnim czasie w prawie polskim dokonano wielu zmian, które mają wzmocnić ochronę dzieci, w szczególności przed przestępstwami na tle seksualnym. Wprowadzono zmiany do Kodeksu karnego i przedłużono okres przedawnienia przestępstw seksualnych popełnianych na małoletnich, a także dotyczące pornografii dziecięcej. W listopadzie 2009 r. Sejm przyjął ponadto zmiany w kodeksach, których celem było dalsze wzmocnienie ochrony dziecka przed wykorzystaniem seksualnym. Nowe prawo wejdzie w życie 8 czerwca 2010 r.

Konwencja o prawach dziecka jest najbardziej rozpowszechnionym dokumentem dotyczącym praw człowieka - podpisały ją wszystkie państwa na świecie, a prawie wszystkie - z wyjątkiem Somalii i USA - ją ratyfikowały. Polska, która w 1978 r. była inicjatorem uchwalenia konwencji i autorem jej pierwotnego projektu, podpisała i ratyfikowała Konwencję w 1991 r.(PAP)

akw/ wkr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)