Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął informację ws. równouprawnienia i dyskryminacji

0
Podziel się:

Rada Ministrów przyjęła we wtorek informację pełnomocnika rządu do spraw
równego traktowania na temat polityki na rzecz równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji ze
względu na płeć - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

*Rada Ministrów przyjęła we wtorek informację pełnomocnika rządu do spraw równego traktowania na temat polityki na rzecz równouprawnienia i przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. *

Jak podkreślono w komunikacie przesłanym PAP, działania podejmowane przez rząd zmierzają do jak najszerszej rozumianej realizacji zasady równego traktowania kobiet i mężczyzn oraz zwalczania wszelkich przejawów dyskryminacji.

W informacji zapewniono, że rząd podejmuje niezbędne działania polityczne, legislacyjne oraz instytucjonalne, których celem jest przeciwdziałanie szkodliwym stereotypom dotyczącym płci we wszystkich dziedzinach życia społecznego, w tym szczególnie na rynku pracy, w nauce, edukacji, zdrowiu czy polityce.

Przepisy polskiego prawa, zakazujące dyskryminacji ze względu na płeć, były na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat systematycznie uzupełniane, także o zobowiązania międzynarodowe, w tym szczególnie o prawa wynikające z przepisów Unii Europejskiej.

W kwietniu zeszłego roku powołano pełnomocnika rządu ds. równego traktowania, który w imieniu prezesa Rady Ministrów monitoruje, koordynuje i nadzoruje działania antydyskryminacyjne podejmowane przez resorty oraz opiniuje projekty aktów prawnych i inne dokumenty rządowe w kwestii równego traktowania.

W dokumencie uwzględniono sprawozdania z działalności ministerstw i wybranych instytucji centralnych, które zajmują się problematyką dotyczącą równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji.

Omówiono programy współfinansowane ze środków unijnych, takie programy jak: Sektorowy Program Operacyjny Rozwój Zasobów Ludzkich (PORZL), Program Operacyjny Kapitał Ludzki (POKL), Program Inicjatywy Wspólnotowej Equal. Programy te, realizowane w ciągu ostatnich kilku lat, były kierowane m.in. do kobiet bezrobotnych, poszukujących pracy lub pragnących założyć własną działalność gospodarczą, służyły podnoszeniu kwalifikacji i aktywności ekonomicznej kobiet i mężczyzn, korzystaniu z elastycznych form zatrudnienia, godzeniu życia rodzinnego i zawodowego.

W IV kwartale 2009 r. pełnomocnik ds. równego traktowania rozpocznie realizację ogólnopolskiego projektu systemowego pt. "Równe traktowanie standardem dobrego zarządzania". Głównym celem projektu będzie wzmocnienie i wsparcie administracji rządowej i samorządowej w realizacji zasady równego traktowania, w tym przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć, poglądy polityczne, wiek, orientację seksualną, stan cywilny i rodzinny. Rządowy program na rzecz równego traktowania zostanie przygotowany do końca 2011 r.

W informacji stwierdzono, że należy podjąć działania dotyczące wdrożenia rekomendacji Komitetu ONZ ds. Eliminacji wszelkich form dyskryminacji wobec kobiet ze stycznia 2007 r. Najważniejsze jej zalecenia dotyczą m.in. przygotowania i przyjęcia ustawy wdrażającej postanowienia dyrektyw unijnych dotyczących równego traktowania, zapewnienia równości płci i praw kobiet jako jednego z priorytetów polityki państwa, podjęcie działań na rzecz pełnego i równego udziału kobiet w instytucjach władzy krajowej, samorządowej, sądowniczej, zwalczania stereotypów i postaw dyskryminujących kobiety, nagłaśniania problematyki przemocy wobec kobiet i dzieci oraz przeciwdziałania jej, a także podejmowania działań na rzecz zapewnienia równego dostępu do rynku pracy, edukacji, ochrony zdrowia.

Informacja pełnomocnika rządu ds. równego traktowania zostanie przekazana do Sejmu.(PAP)

akw/ itm/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)