Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt ustawy o dyscyplinie wojskowej

0
Podziel się:

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o
dyscyplinie wojskowej, określający m.in. zasady wymierzania kar i
przyznawania nagród żołnierzom.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o dyscyplinie wojskowej, określający m.in. zasady wymierzania kar i przyznawania nagród żołnierzom.

Nowe rozwiązania miałyby wejść w życie od stycznia 2010 r. i obowiązywać podczas pokoju, wojny i stanów nadzwyczajnych.

W projekcie zaproponowano nowy dyscyplinarny środek zapobiegawczy - niedopuszczenie do wykonywania czynności służbowych. Byłby on stosowany wobec żołnierzy mogących być pod wpływem alkoholu, środków odurzających lub psychotropowych.

Nowym rozwiązaniem jest podział postępowań dyscyplinarnych na prowadzone w trybie "uproszczonym", tj. jednoinstancyjnym umożliwiającym orzekanie w sprawach nie budzących wątpliwości oraz w trybie "zwykłym", tj. dwuinstancyjnym - w przypadku spraw bardziej skomplikowanych.

W myśl projektowanej regulacji, jeśli żołnierz naruszy zasady dyscypliny wojskowej i przepisy karne, to nie trzeba będzie czekać na zakończenie postępowania karnego i orzeczenie wobec niego winy; możliwe będzie natychmiastowe rozpoczęcie postępowania dyscyplinarnego.

W projekcie rozszerzono krąg podmiotów posiadających uprawnienia dyscyplinarne - status "przełożonych dyscyplinarnych" nadano dowódcom drużyn, co zdaniem autorów regulacji powinno zwiększyć ich autorytet wśród podległych im żołnierzy.

Projekt, jak podano we wtorkowym komunikacie CIR, ujednolica i upraszcza przepisy dotyczące wyróżnień, których liczbę zwiększono z 12 do 16. Obok wyróżniania żołnierzy w czynnej służbie wojskowej, zaproponowano wyróżnianie byłych żołnierzy, w tym pośmiertnie. Krąg osób, które mogą udzielać wyróżnień poszerzono o Prezydenta i Naczelnego Dowódcę Sił Zbrojnych.

Nowym wyróżnieniem ma być zatarcie ukarania przed upływem terminu określonego w ustawie.

W projekcie uregulowano także inne kwestie m.in. dotyczące wyznaczania i odwoływania rzeczników dyscyplinarnych, postępowania po uprawomocnieniu się postępowania dyscyplinarnego, ponoszenia jego kosztów, a także dokumentacji i ewidencji dyscyplinarnej. (PAP)

ktl/ pz/ gma/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)