Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt ustawy o paszportach

0
Podziel się:

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o
paszportach, który rozszerza liczbę zabezpieczeń dokumentu o dane
biometryczne jego posiadacza. Dodatkowe zabezpieczenia, w postaci
odcisków palców i wizerunku twarzy (tęczówki oka i profilu
twarzy), mają umożliwić bezbłędną identyfikację właściciela
paszportu.

Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o paszportach, który rozszerza liczbę zabezpieczeń dokumentu o dane biometryczne jego posiadacza. Dodatkowe zabezpieczenia, w postaci odcisków palców i wizerunku twarzy (tęczówki oka i profilu twarzy), mają umożliwić bezbłędną identyfikację właściciela paszportu.

Projekt ustawy o dokumentach paszportowych został przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Dostosowuje on polskie prawo do standardów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej.

W komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu przesłanym we wtorek PAP wyjaśniono, że obowiązek umieszczania w paszporcie danych biometrycznych oznacza, że nie będzie można wpisywać dzieci do paszportów rodziców.

Dzieciom do 13 r. życia będą wydawane paszporty tymczasowe na okres pięciu lat.

Zgodnie z projektem, paszporty wydawane dzieciom nie będą wymagały zgody obojga rodziców, jeżeli nie można jej uzyskać. Dotyczy to sytuacji, gdy po rozwodzie np. miejsce pobytu ojca dziecka nie jest znane lub jedno z rodziców jest obywatelem innego państwa i nie zgadza się na wydanie dziecku polskiego paszportu.

Nie będzie także możliwe wywiezienie dziecka za granicę przez jedno z rodziców w trakcie postępowania sądowego w sprawie przyznania władzy rodzicielskiej. W takich przypadkach sąd ma prawo unieważnić tymczasowy paszport dziecka.

Projekt wprowadza też możliwość wydania przez konsula paszportu tymczasowego bez wpisywania numeru PESEL np. dzieciom urodzonym poza granicami kraju, jeśli nie mają one jeszcze nadanego numeru PESEL.(PAP)

eaw/ hes/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)