Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o udzielaniu ochrony cudzoziemcom

0
Podziel się:

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w ustawie o udzielaniu cudzoziemcom
ochrony w Polsce. "Chodzi o pewne gwarancje zabezpieczeń społecznych dla uchodźców politycznych i
ich rodzin. Jest to wymóg europejski" - powiedział premier Donald Tusk.

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w ustawie o udzielaniu cudzoziemcom ochrony w Polsce. "Chodzi o pewne gwarancje zabezpieczeń społecznych dla uchodźców politycznych i ich rodzin. Jest to wymóg europejski" - powiedział premier Donald Tusk.

"Zbieg okoliczności spowodował, że akurat prace nad tą ustawą zakończyliśmy w czasie, kiedy generalnie problem uchodźców, odpukać, może stać się nie teoretyczny, tylko praktyczny" - dodał premier.

Projekt nowelizacji ma wdrożyć do polskiego prawa unijną dyrektywę w sprawie norm dotyczących kwalifikowania obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców jako beneficjentów ochrony międzynarodowej, czyli uchodźców lub osób objętych tzw. ochroną uzupełniającą (udziela się jej osobom, którym nie przyznano statusu uchodźcy, lecz które w razie powrotu do kraju pochodzenia będą realnie narażone na ryzyko doznania poważnej krzywdy).

Dyrektywa została przyjęta w grudniu 2011 r., termin jej implementacji minął dwa lata później. Jak podano w uzasadnieniu projektu ustawy, który przygotowało MSW, przepisy dyrektywy są wdrażane do polskiego porządku prawnego w dopuszczalnym, minimalnym zakresie.

Zgodnie z projektem osoby ubiegające się o status uchodźcy będą zobowiązane przedstawić informacje niezbędne do ustalenia stanu faktycznego, w tym o swoich przeszłych doświadczeniach. W przedłożeniu określono też warunki, od których uzależnione jest uwzględnienie wniosku o nadanie statusu uchodźcy, jeśli oświadczenia wnioskodawcy nie zostały poparte żadnymi dowodami.

Projekt nakłada na Urząd do Spraw Cudzoziemców obowiązek szukania, w miarę możliwości, krewnych małoletniego bez opieki, jeśli nadano mu status uchodźcy lub udzielono tzw. ochrony uzupełniającej. Obecnie taki nakaz dotyczy tylko okresu, gdy trwa postępowanie w jednym z tych dwóch przypadków.

W projekcie znalazła się też regulacja, która pozwoli na uzyskanie prawa pobytu rodzinom osób objętych ochroną międzynarodową, którzy razem z tymi ostatnimi nielegalnie wjechali lub przebywali na terytorium Polski, a którzy nie złożyli wniosku o przyznanie statusu uchodźcy. Posiadający zezwolenie na pobyt czasowy członkowie rodzin osób objętych ochroną międzynarodową mają uzyskać prawo do świadczeń pomocy społecznej i świadczeń zdrowotnych finansowanych przez państwo.

Projekt przewiduje też wprowadzenie procedury umożliwiającej potwierdzenie ukończenia studiów wyższych przez uchodźców i osoby objęte ochroną uzupełniającą, jeśli ci nie dysponują dyplomem. W ramach regulacji dotyczących uznawania kwalifikacji zawodowych osoby, które korzystają z ochrony międzynarodowej, będą traktowane na równi z obywatelami państw UE. Przewidziano też procedury uznawania kwalifikacji w takich zawodach regulowanych jak np. lekarz, weterynarz, aptekarz, architekt i pielęgniarka. (PAP)

mca/ pz/ jbr/

wiadomości
pap
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)