Notowania

szwajcaria
07.05.2010 07:51

Rząd Szwajcarii planuje wielkie zmiany w armii

Liczebność armii może być wkrótce zredukowana. Wojsko dostanie też mniej pieniędzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(malias/CC/Flickr)

Projekt zmian ma zostać omówiony na dzisiejszym posiedzeniu rady ministrów. Jednak w jego posiadanie wszedł tygodnik _ Weltwoche _ i opublikował go na swojej stronie internetowej.

Jeśli rząd przyjmie propozycję wypracowaną przez ministerstwo obrony, już niedługo liczebność szwajcarskiej armii zostanie zredukowana. Taki sam los spotka fundusze na nowe technologie wojskowe.

Rzecznik ministerstwa obrony Sebastian Hueber potwierdził, że dokument jest efektem pracy jego resortu i został przygotowywany na piątkowe posiedzenie rządu. Odmówił jednak jakichkolwiek dalszych komentarzy.

_ - Ten dokument przeciekł do mediów, a my przecieków nie komentujemy _ - oświadczył Hueber w rozmowie z Associated Press.

Według dokumentu, _ podstawowym celem armii nie jest zdolność prowadzenia wojny _.

_ Weltwoche _ sugeruje, że armia powinna zrobić więcej w celu ochrony bezpieczeństwa w kraju. Poza tym powinna uczestniczyć w zagranicznych operacjach humanitarnych i pomagać w kontrolowaniu przestrzeni powietrznej.

W liczącej niespełna osiem mln obywateli Szwajcarii istnieje powszechny obowiązek służby wojskowej po ukończeniu 19. roku życia. Do 30. roku życia trzeba natomiast być zdolnym do regularnej służby zastępczej.
Szwajcarska armia ma małą liczbę profesjonalnych żołnierzy, ale wielu starszych oficerów i rezerwistów. Jeszcze do niedawna każdy żołnierz był zobligowany do posiadania w domu broni palnej na wypadek nieprzyjacielskiego ataku innego państwa.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Klich o **armii**: Nie ma niepokojących sygnałów ]( http://news.money.pl/artykul/klich;o;armii;nie;ma;niepokojacych;sygnalow,226,0,615394.html )
* [ Zbrojeniowy potentat w dużych tarapatach ]( http://news.money.pl/artykul/zbrojeniowy;potentat;w;duzych;tarapatach,116,0,614772.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: szwajcaria, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz