Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd uczcił minutą ciszy pamięć Tadeusza Mazowieckiego

0
Podziel się

Rząd na wtorkowym posiedzeniu uczcił minutą ciszy pamięć b. premiera
Tadeusza Mazowieckiego. "Żegnamy wielkiego Polaka, naszego premiera" - powiedział premier Donald
Tusk.

bEqoRiRh

Rząd na wtorkowym posiedzeniu uczcił minutą ciszy pamięć b. premiera Tadeusza Mazowieckiego. "Żegnamy wielkiego Polaka, naszego premiera" - powiedział premier Donald Tusk.

Premier cytował słowa Mazowieckiego z 1989 roku. "Tadeusz Mazowiecki, obejmując urząd premiera, powiedział: +Jestem przekonany, że zdecydowana większość Polaków w podobny sposób pojmuje cele, do których powinniśmy zdążać, nosi w sercu ten sam ideał ojczyzny, Polacy muszą zacząć nową kartę w swojej historii, trzeba wyeliminować ze wzajemnych stosunków nienawiść, która mogłaby się stać ogromną siłą destrukcyjną. Pragniemy godnie żyć w suwerennym, demokratycznym i praworządnym państwie, które wszyscy, bez względu na światopogląd, ideowe i polityczne zróżnicowanie, mogliby uważać za państwo własne+" - czytał Tusk.

"Te słowa i całe dziedzictwo Tadeusza Mazowieckiego niech będą przesłaniem dla nas wszystkich także na następne lata naszej pracy. Żegnamy wielkiego Polaka, naszego premiera" - powiedział szef rządu.

bEqoRiRj

Tadeusz Mazowiecki - pierwszy niekomunistyczny premier po 1989 r. - zmarł w Warszawie w poniedziałek nad ranem; miał 86 lat. Na znak żałoby po śmierci Mazowieckiego do połowy masztu opuszczono flagi na budynkach Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Belwederu, Pałacu Prezydenckiego, parlamentu i siedzib władz lokalnych w wielu miastach całej Polski; wyłożono też księgi kondolencyjne.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w niedzielę o godz. 11.00 w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela; pogrzeb będzie miał charakter państwowy i będzie organizowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Trumna z ciałem Mazowieckiego spocznie w grobie rodzinnym na cmentarzu w Laskach.

Tadeusz Mazowiecki był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń najnowszej historii Polski: w 1968 r., gdy posłowie "Znaku" składali interpelację w sprawie wydarzeń marcowych 1968 r.; w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej wśród strajkujących robotników; w 1989 r. przy Okrągłym Stole, a potem na czele rządu.

Mazowiecki był ostatnim premierem PRL i pierwszym premierem III Rzeczypospolitej, wybranym po wyborach 4 czerwca 1989 r. Jego rząd wprowadził kosztowny społecznie tzw. plan Balcerowicza, który miał przeprowadzić gospodarkę Polski od systemu komunistycznego do rynkowego.

bEqoRiRp

W 1997 r. gdy potrzebny był kompromis w sprawie konstytucji, Mazowiecki uczestniczył w wypracowywaniu go. W latach 90. ub. wieku był specjalnym wysłannikiem ONZ na Bałkanach; jako jedyny wysoki funkcjonariusz ONZ podał się do dymisji na znak protestu przeciw bierności wspólnoty międzynarodowej wobec zbrodni popełnianych w byłej Jugosławii.

Od jesieni 2010 r. pełnił funkcję doradcy prezydenta Bronisława Komorowskiego.(PAP)

mrr/ ajg/ mok/ mow/

bEqoRiRK
wiadomości
pap
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)