Notowania

prawa człowieka
24.05.2012 18:50

Rząd USA wypomina Polsce niedociągnięcia w przestrzeganiu praw człowieka

Zobacz, co raport Departamentu Stanu na temat praw człowieka wytknął Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(freefotouk/CC BY-NC 2.0/Flickr)

W ogłoszonym dziś dorocznym raporcie o prawach człowieka na świecie Departament Stanu USA pozytywnie ocenił ich przestrzeganie w Polsce, ale wytknął jej także, podobnie jak w poprzednich latach, pewne problemy w tym zakresie.

Przypominając, że Polska jest wielopartyjną demokracją, raport w części jej poświęconej stwierdza, że w 2011 roku _ rząd ogólnie biorąc egzekwował prawa człowieka i podejmował kroki na rzecz ścigania funkcjonariuszy rządowych, którzy popełnili nadużycia _.

Zwrócono jednak uwagę na _ nieskuteczny system wymiaru sprawiedliwości i powolne procedury sądowe _. Wypomniano Polsce, że w ciągu minionego roku _ nieznane osoby dokonały szeregu ataków symbolicznego wandalizmu wobec miejsc związanych z niemiecką i litewską mniejszością _. Wytknięto też Polsce _ istotne zwiększenie monitoringu przez rząd połączeń telefonicznych bez nadzoru sądowego _.

_ Inne problemy dotyczące praw człowieka to m.in. zwlekanie przez rząd z wykonaniem postanowień Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i z restytucją mienia prywatnego. Ustawy przeciw zniesławianiu ograniczyły wolność słowa i prasy, uznając za przestępstwo wypowiedzi, publikacje i treści w internecie, które zniesławiają urzędników państwowych _ - stwierdza raport.

Czytamy w nim również o _ dyskryminacji kobiet na rynku pracy, seksualnej eksploatacji dzieci, handlu żywym towarem i dyskryminacji oraz przemocy przeciwko mniejszościom etnicznym i seksualnym _.

Raport krytykuje poza tym _ naruszanie praw pracowników do zrzeszania się lub wstępowania do związków zawodowych _.

O prawach człowieka na świecie czytaj więcej w Money.pl
Uratowany. Wreszcie może zacząć nowe życie Chen Guangcheng i jego rodzina są już bezpieczni. Wczoraj wieczorem szczęśliwie wylądowali w Nowym Jorku.
Namówili USA do walki z Łukaszenką Przebywający z wizytą w USA wiceminister spraw zagranicznych rozmawiał w amerykańskim Departamencie Stanu o wspieraniu opozycji demokratycznej na Białorusi.
Rozmowy na szczycie zakłócił niewidomy Ze specjalną wizytą pojechała do Chin sekretarz stanu USA Hillary Clinton.
Tagi: prawa człowieka, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz